Dzień Piekarza i Cukiernika. Dorota Gardias poznała tajemnicę przepisu na chleb na zakwasie

Aktualizacja:
Autor:
Oskar
Netkowski
Tradycyjny chleb na zakwasie od Mirki Wilk
Tradycyjny chleb na zakwasie od Mirki WilkDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dorota Gardias udała się do jednej z warszawskich piekarni, by spotkać się z ludźmi, którzy każdego poranka wypiekają nam świeże pieczywo. W święto wszystkich piekarzy i cukierników poznaliśmy nie tylko kulisy ich pracy, ale także m.in. tajniki chleba na zakwasie.

Dzień Piekarza i Cukiernika - kiedy obchodzimy?

Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca. Właśnie w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Od najmłodszych lat zafascynowany był wszystkim, co związane z wypiekami. Pracował jako czeladnik piekarski w rodzinnym mieście – w 1770 roku zaczął pracę w przyklasztornej piekarni w Klosterbrück.

Podczas wojen i toczących się przez Europę chorób do zakonu przybywali biedni i głodni ludzie - Klemens Maria Hofbauer nikomu nie odmawiał pomocy. Warto dodać, że w późniejszym czasie przebywał przez 21 lat w Polsce. Podejmował się wówczas pracy duszpasterskiej. Do końca pozostawał wierny swojej największej pasji – wypiekaniu chleba.

Tajemnica chleba na zakwasie

Domowy chleb na zakwasie, robiony w tradycyjny sposób, może kojarzyć się ze smakiem dzieciństwa. A już na pewno, jeśli poczujemy jego zapach. Dorota Gardias poddała się prawdziwej uczcie zmysłów w rzemieślniczej piekarni na warszawskich Kabatach.

- Zaczynam od zrobienia zakwasu, który dojrzewa i wyrasta przez 24 h. Później robimy ciasto. Dodajemy zakwas. Następnie fermentacja jest blokowana i ciasto trafia do chłodni - mówił piekarz.

Pieczenie chleba na zakwasie – krok po kroku

  1. 1Pieczenie chleba na zakwasie rozpocznij od połączenia składników. W naczyniu wymieszaj dokładnie wszystkie podane składniki tak, by stanowiły jedną masę. Pamiętaj, aby nie urabiać ciasta zbyt długo, gdyż w przypadku mąki żytniej wpłynie to na gorszy smak chleba (dłużej należy wyrabiać ciasta pszenne).
  2. 2Naczynie z ciastem na chleb na zakwasie odstaw przykryte ścierką i poczekaj co najmniej 6 godzin. Możesz równie dobrze odstawić ciasto na całą noc.
  3. 3Do przygotowanych wcześniej form, np. keksówek, przełóż ciasto. Ważne, by wcześniej ścianki formy wysmarować tłuszczem, np. olejem słonecznikowym. Możesz również obsypać brzegi mąką. Ciasto na prosty i tradycyjny chleb na zakwasie wyrównaj w naczyniu i włóż je do rozgrzanego do 220℃ piekarnika (grzanie góra-dół). Po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 200℃ i piecz jeszcze przez ok. 40–55 minut do momentu stwardnienia i zarumienienia się skórki chleba.
  4. 4Voilà! Domowy chleb na zakwasie jest już gotowy! Pozwól mu nieco wystygnąć, a następnie zabierz się do degustacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobac także:

Autor:Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości