Pozytywna rodzina "Dzieciaków Cudaków". Jak wygląda codzienność osób z zespołem Downa?

Styl życia

Aktualizacja:

"Dzieciaki Cudaki" w Dzień Dobry TVN. Październik to miesiąc promowania świadomości społecznej na temat zespołu Downa. Pani Monika Hoffman-Piszora robi to jednak na co dzień. Blogerka stara się zmieniać światopogląd społeczeństwa i obala istniejące w Polsce stereotypy, które namnożyły się na przestrzeni lat. Wraz z mężem i dwójką dzieci pojawiła się w naszym programie i wspólnie opowiedzieli o tym, jak wygląda ich codzienność.

"Dzieciaki Cudaki" – szczęście i pozytywna energia

Monika Hoffman-Piszora w mediach społecznościowych pokazuje społeczeństwu, jak wygląda codzienne życie "Dzieciaków Cudaków", czyli małżeństwa z czwórką dzieci, w tym dwójką maluchów z dodatkowym chromosomem. Jak przyznała, inspiracją było pokazanie szerszemu gronu, że dzieci z zespołem Downa są równie piękne, jak te bez. Jak wygląda życie rodziny?

2,5 roku temu na świecie pojawił się Henio. O tym, że chłopiec ma zespół Downa, rodzice dowiedzieli się dopiero w drugiej dobie po porodzie. Mimo początkowego strachu mama i tata wspaniale poradzili sobie z domowymi obowiązkami. Wkrótce podjęli decyzję o kolejnym dziecku. Tak ponad rok temu urodził się Boguś.

W tym czasie pojawiło się w nas takie pragnienie, żeby adoptować kolejne dziecko. Wtedy nie myśleliśmy, że będzie to dziecko z zespołem Downa. Nie baliśmy się tego i wtedy pojawiła się Dorcia, która ma teraz półtora roku. Miesiąc temu urodziła się Wandzia

– powiedział Wojtek.

"Dzieciaki Cudaki" - obowiązki i pomoc bliskich

Rodzice sprawujący opiekę nad czwórką dzieci każdego dnia mają przed sobą nie lada wyzwanie. Jak przyznała mama, oprócz domowych obowiązków i pracy, rodzice muszą wygospodarować także dodatkowy czas na zajęcia rehabilitacyjne z Heniem i Dorotką.

Dzieci mają rehabilitację z neurologopedą, z fizjoterapeutą i wczesne wspomaganie. Staramy się konsultować z rehabilitantami te zajęcia, które są dla nich w danym momencie potrzebne. Poza tym mają specjalną dietę, wspomagającą ich rozwój. W domu spędzamy z nimi bardzo dużo czasu, ćwiczymy poprzez zabawę

- powiedziała Monika, autorka bloga "Dzieciaki Cudaki".

Wojciech przyznał, że mimo wielu obowiązków, wszystko udaje się wspaniale łączyć. Obecnie rodzice pracują zdalnie, a w opiece nad dziećmi pomagają im dobrzy ludzie.

Mamy pomoc, jest z nami Klaudia, która nam pomaga przy dzieciach oraz Daria, która pomaga i przy dzieciach i prowadzić firmę. Mamy dużo dobrych ludzi wokół siebie

– powiedział Wojtek.

Zobacz, jak osoby z zespołem Downa radzą sobie w pracy:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz także:

Śmiertelnie groźny czad. "Swoimi zmysłami nie jesteśmy w stanie go wykryć"

Jurek Owsiak ma koronawirusa. "Byłem przekonany, że może to być tylko grypa"

Olejek CBD - substancja na miarę XXI w. Wystarczą dwie jego kropelki, by móc się odstresować

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: A. Rogowska-Lichnerowicz, B. Bandoła

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: