Styl życia

Uroczyste obchody śmigusa-dyngusa w amerykańskim miasteczku. "Gromadzą się tu tysiące osób"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Irmina Somers
Dyngus w Buffalo
Dyngus w BuffaloDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Poniedziałek wielkanocny nieodłącznie kojarzy się z dobrą zabawą, a wszystko to za sprawą zwyczaju oblewania bliskich wodą. Okazuje się, że świąteczna tradycja kultywowana jest także za oceanem. Dla Polaków mieszkających w Buffalo śmigus-dyngus stanowi zachętę do integracji podczas wyjątkowej parady.

Parada śmigusa-dyngusa w Buffalo

W amerykańskim Buffalo każdego roku odbywa się największa na świecie parada śmigusa-dyngusa. Mieszkańcy miasta w biało-czerwonych strojach wychodzą na ulice, by wspólnie celebrować drugi dzień świąt wielkanocnych i cieszyć się związaną z nim tradycją.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Jesteśmy w jednym z najlepszych miejsc dla świętowania polskości (...). Polacy byli tu pierwszą i największą grupą etniczną. Podczas święta dyngusa gromadzą się tu tysiące osób - zauważył były radny miasta Buffalo, Dave Franczyk.

Śmigus-dyngus za oceanem

Śmigus-dyngus dla wielu osób stanowi doskonałą okazję do psot, jednak dla polskich emigrantów za oceanem lany poniedziałek to coś więcej niż żartobliwe opryskiwanie wodą najbliższych. Parada w Buffalo jest wyrazem narodowej dumy i hołdem oddanym świątecznym zwyczajom.

- Dla nas oznacza odnowienie, wiosnę. To doskonała forma promocji naszych polskich tradycji wśród lokalnych mieszkańców. Jest to koniec wielkiego postu, możemy wszystko zacząć od nowa - podsumowała prezeska Polskiego Zrzeszenia Biznesmenek, Christine Lukaszewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Irmina Somers

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości