Styl życia

Polka odpowiada za selekcję filmów na festiwalu w Toronto. "Rocznie oglądam od 1-2 tysięcy filmów"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Irmina Somers
Polskie nazwiska na Festiwalu Filmowym w Toronto

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto to jedno z największych tego typu wydarzeń z udziałem publiczności. W ocenie znawców kina zdobycie na nim wyróżnienia może być przepustką do Oscara. Jak wygląda selekcja filmów? Czy na tegorocznej edycji imprezy można było obejrzeć także polskie produkcje?

Festiwal Filmowy w Toronto - co warto o nim wiedzieć?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) jest jednym z największych i najbardziej cenionych na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1976 roku. Impreza przyciąga największe gwiazdy z całego świata i rzeszę kinomanów. O zwycięstwie danego obrazu decyduje przede wszystkim publiczność. Nagrody przyznają też akredytowani dziennikarze, stowarzyszenie krytyków międzynarodowych oraz władze miasta Toronto. W tym roku, w ciągu dziesięciu dni miłośnicy kina mogli obejrzeć blisko dwieście produkcji. Dużym powodzeniem cieszyły się kina plenerowe oraz samochodowe.

Jak wygląda selekcja filmów?

Zanim filmy trafią na festiwal, przechodzą długą selekcję. Za dobór produkcji, którą później będzie mogła zobaczyć publiczność, odpowiada Dorota Lech, Polka z pochodzenia. Jak została dyrektorką programową festiwalu? - Długo pracowałam przy produkcji filmowej. Myślę, że to mój upór i obsesja na punkcie kina europejskiego sprawiły, że w końcu objęłam takie stanowisko - mówiła w rozmowie z naszą reporterką.

Od kilku lat, obok funkcji dyrektora programowego, Dorota Lech jest odpowiedzialna za selekcję filmów z Europy Środkowej. Tym samym ogląda też obrazy z naszego kraju. - Polska ma bardzo dobre produkcje filmowe. Na festiwalu w Toronto zawsze mamy propozycje z Polski. W tym roku można było zobaczyć "Cichą ziemię" w reżyserii Agi Woszczyńskiej.

Dorota Lech w rozmowie z naszą reporterką wyznała, że rocznie ogląda od 1000 do 2000 filmów. - W programie za który odpowiadam, zazwyczaj jest do obejrzenia ok. 400 filmów. Reszta to produkcje, które oglądam dla przyjemności - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Irmina Somers

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości