Styl życia

Dominika tworzy artystyczne zegary. "Praca z gliną uczy cierpliwości do czasu"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Reporter:
Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz
Tworzy wyjątkowe zegary

Sztuka może przybierać różne formy. Od tej najbardziej znanej - obrazów czy rzeźb po sztukę użytkową, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Tą właśnie dziedziną postanowiła się zająć Dominika Zabłotna- Kowalska. Dzięki niej upływający czas możemy mierzyć w wyjątkowo piękny sposób.

Artystyczne zegary Dominiki Zabłotnej- Kowalskiej

Zanim zajęła się tworzeniem wyjątkowych zegarów, pracowała jako architekt wnętrz.

- Pojawiły się dzieci, a ja zmierzyłam się z rzeczywistością. Okazało się, że dzieci to milion tematów jednocześnie i do tego praca. Każda budowa to jest milion problemów do rozwiązania, to jest też praca często 7 dni w tygodniu (...). Postanowiłam, że to nie jest życie, jakie chcę wieść - opowiedziała w Dzień Dobry TVN o początkach przygody z artystycznym rzemiosłem.

- Przy jednym z projektów nie mogłam wybrać zegara. Wcześniej był on wyznacznikiem czasu, technicznym przedmiotem, co nie do końca mi odpowiadało. Zaczęłam więc sama szkicować i tak powoli weszłam w świat zegarów - wspominała.

Jak powstaje designerski zegar?

W swojej pracowni Dominika Zabłotna- Kowalska ma prototypy tworzonych przez siebie zegarów. Praca zawsze zaczyna się od gliny.

- Myślę, że stworzenie nowego zegara z prototypem zajęłoby 3 tygodnie - stwierdziła artystka. Nie należy się jednak dać zwieść pozorom: choć jej dzieła mają proste formy, ich tworzenie nie jest dziecinną igraszką. - Zegary muszą być ekstremalnie precyzyjnie wykonane. Praca z gliną uczy cierpliwości do czasu - stwierdziła.

Jej dzieła zyskują uznanie coraz większego grona konsumentów, choć nie tylko - kilka egzemplarzy artystka przekazała do Centrum Psychiatrii Dziecięcej przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości