Styl życia

Dominika Dondé w wieku 40 lat spełniła marzenie - jej prace można podziwiać w Luwrze. "Myślałam, że to pomyłka"

Styl życia

Dominika Dondé udowadnia, że w każdym wieku można zmienić swoje życie o 180 stopni i podążać za marzeniami. Mając 40 lat porzuciła swoją dotychczasową pracę i zajęła się sztuką. Dziś jest cenioną rzeźbiarką i artystką ceramiki, której prace można oglądać w paryskim Luwrze. Poznajcie jej historie.

Dzieciństwo ze sztuką

Sztuka od zawsze była bliska sercu Dominiki Dondé. Jako malutka dziewczynka rysowała, dłubała w ziemi, co chwila miała zajęte czymś ręce. - Myślę, że urodziłam się ze sztuką w rękach – oznajmiła artystka. – Gdy oglądam swoje fotografie z dzieciństwa, to jest poruszające, bo na każdej z nich siedzę w kuckach i coś robię... - wspominała.

Jako dorastająca kobieta nie kontynuowała swojej przygody ze sztuką. Musiała zająć się bliską osobą. - Swoje młode życie poświęciłam tej sprawie i zajęło mi to tak naprawdę 30 lat. Dopiero po tym czasie chciałam zrobić coś dla siebie – mówiła.

Jednak w dobie obowiązków to nie jest łatwe zadanie. Dominika Dondé pracowała w jednej z korporacji, zajmowała się domem, rodziną. Jak większość kobiet - była przebodźcowana . Pewnego dnia otrzymała zaproszenie od swojej przyjaciółki-artystki, by przyjechała do niej na Mazury. Zgodziła się. – I tak się zaczęło. Weszłam w jej świat pracowni. To było pierwsze przebudzenie. Zaczęłam wszystko dotykać, robić, oglądać – wyjawiła.

Wówczas powróciła myślami do dzieciństwa. Wracając z Mazur do domu, zadzwoniła do mamy z zapytaniem, czy mają jeszcze garaż na Pradze. Chciała mieć własną pracownię. – Początkowo nie wiedziałem, co się dzieje. To zwrot o 180 stopni w jej życiu, ale i naszym - podkreślił Witold Antepowicz, mąż Dominiki.

Dominika Dondé - ceniona artystka ceramiki

Dominika zaryzykowała i wieku 40 lat postawiła wszystko na jedną kartę. Zajęła się sztuką. To był strzał w dziesiątkę. Zaczęła być zapraszana na wystawy.

- Przyszło zaproszenie na wystawę do Luwru. Najpierw myślałam, że pomyłka . Potem, że to nie ten Luwr. Nie mogłam w to uwierzyć - podkreśliła rzeźbiarka.

Zobacz prace Dominiki Dondé w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Korporacyjny uniform zamienia na zbroję. "Nie muszę krzyczeć, że jestem kobietą i mogę wszystko, tylko robię swoje"

"Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"

33-latka ruszyła w samotną podróż po czterech kontynentach. Mimo gwałtu nie przerwała swojej trasy

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Mateusz Jarosławski

Pozostałe wiadomości