Styl życia

Kopystka dla konia – co to jest?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mint Images/Getty ImagesKońskie kopyto

Kopystka została stworzona z myślą o pielęgnacji końskich kopyt. Pomaga utrzymać je w czystości lub pozbyć się ciał obcych, które w nich utkwiły. Kopystki powinno się używać przed każdym treningiem ze zwierzęciem, a także po jego zakończeniu.

Na rynku istnieje sporo rodzajów kopystek. Różnią się materiałem, jakiego użyto do wykonania rączki, czy też zastosowanym włosiem. Na jakie elementy zwrócić uwagę, by pielęgnacja kopyt konia była szybka, skuteczna i zarazem przyjemna?

Do czego służy kopystka?

Końskie kopyta są lekko wklęsłe od spodu, więc nietrudno o utknięcie w nich brudu, drobnych kamyków, siana czy też odchodów. Takie ciała obce zalegające w kopytach przeszkadzają zwierzęciu i przekładają się na jego posłuszeństwo w trakcie jazdy, mogą też doprowadzić do zakażenia czy infekcji. Dojść też może do zranień czy pęknięć na powierzchni kopyta. Dlatego pielęgnacja kopyt jest niezwykle ważna, a idealnym narzędziem do tego jest właśnie kopystka. Dawniej miała ona formę prostego haka z rączką, który ułatwiał wyciąganie wszelkich zanieczyszczeń spod kopyt. Osobno używano szczotki, aby dokładniej wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Dzisiejsza wersja kopystki jest połączeniem obu tych funkcji. Metalowe, dość ostre narzędzie pomaga usunąć największe kawałki ciał obcych czy dotrzeć do zakamarków, w których utknęły, zaś szczotka pozwala doszlifować wszelkie pozostałości. Taki duet sprawia, że pielęgnacja kopyt konia staje się przyjemnością i gwarantuje utrzymanie ich w higienie.

Kopystka dla konia – jak ją wybrać?

Przekrój ofert kopystek na rynku jeździeckim jest ogromny. Jeśli chodzi o kształt, większość wygląda podobnie i ich forma jest raczej prosta. Popularnością cieszą się modele w kształcie głowy konia, jednak to zdecydowanie coś dla pasjonatów gadżetów. Podobnie jak eleganckie kopystki z drewnianymi rączkami i grawerunkiem czy te stylizowane na antyki. Dla większości koniarzy nie tyle względy estetyczne mają tu znaczenie, co raczej praktyczne. Czynnikiem przesądzającym o zakupie powinna być użytkowość produktu. W ofercie producentów znaleźć można najczęściej kopystki dla konia ze szczotką, które są już standardem. Część z nich może także zawierać praktyczną skrobaczkę, która także skutecznie pomaga doszlifować zabrudzone miejsca. Warte polecenia są modele z gumową lub karbowaną rączką, najlepiej taką, która ma także ergonomiczny kształt. Za jedne z lepszych uchodzą żelowe kopystki dla koni, które świetnie dopasowują się do kształtu dłoni. Tym samym eliminują także ewentualną szansę wyślizgnięcia się narzędzia z ręki i zranienia zwierzęcia podczas całego zabiegu. Wszystkie wymienione doskonale i pewnie się trzyma i są dużo przyjemniejsze w użytkowaniu niż ich plastikowe i tańsze odpowiedniki. Jeśli chodzi o metalową część kopystki, to zazwyczaj wykonana jest ona ze stali i pokryta ochronną warstwą ocynku. Włosie w większości przypadków jest syntetyczne, choć zdarzają się modele np. z włosiem dzika.

Jak czyścić kopyta konia kopystką?

Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudna sztuka. Podczas używania kopystki dla konia ważny jest kierunek czyszczenia. Zawsze należy to robić od piętki do palca, ruchem wymiatającym. W ten sposób nie uszkodzi się podeszwy kopyta i nie narazi zwierzęcia na bolesne zranienia. Bardzo ważne jest, aby robić to szczególnie delikatnie w okolicy strzałki kopytowej. Jest to najbardziej wrażliwa część kopyta, więc trzeba zachować dużą ostrożność, by przy nieumyślnym użyciu narzędzia nie zadać zwierzęciu bólu. Po oczyszczeniu spodniej części, należy wyczyścić szczotką boki kopyt, upewniając się, że w ich obrębie nie zalegają żadne niechciane ciała obce. Pielęgnację kopystką dobrze jest zakończyć natłuszczeniem kopyt. Zwykle stosuje się do tego celu specjalne smary na bazie wosku pszczelego, lanoliny czy olejów roślinnych, które poprawiają ich elastyczność i chronią przed wilgocią. Do tego działają zabezpieczająco na wszelkiego rodzaju otarcia czy pęknięcia i wspomagają wzrost rogu kopytowego. Trzeba pamiętać, że oprócz regularnego czyszczenia, kopyta co jakiś czas wymagają także przycinania. Ten etap warto jednak pozostawić profesjonalnemu kowalowi. Dla zachowania prawidłowej higieny kopyt zabieg taki najlepiej wykonywać co najmniej raz na 2 miesiące.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jazda konna - idealny sport dla miłośników zwierząt. Jak zacząć?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości