Styl życia

Dlaczego z wiekiem czas szybciej płynie? Wyjaśniamy, jak działa nasz mózg

Styl życia

Wielu z nas odnosi wrażenie, że im jesteśmy starsi, tym szybciej biegnie czas. Okazuje się, że chodzi o obniżającą się moc obliczeniową naszego mózgu. To nie czas przyśpiesza, tylko my potrzebujemy go więcej, żeby przetworzyć informacje. Na czym to polega? O tym rozmawialiśmy z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki.

Dlaczego z wiekiem czas płynie szybciej?

"Święta, święta i po świętach", "ale ten czas szybko leci", "jeszcze nie tak dawno Marysia chodziła do przedszkola, a tu już na studia". Chyba każdy choć raz usłyszał lub wypowiedział podobne sformułowania.

Ale czy zastanawialiście się, dlaczego z wiekiem, wydaje nam się, że czas szybciej płynie? To pytanie zadawał już sobie Albert Einstein, opisując zjawisko dylatacji czasu.

Czy z wiekiem czas przyspiesza?

Jedno jest pewne – czas sam nie przyspiesza. Natomiast zmienia się nasza percepcja, czyli sposób, w jaki postrzegamy jego upływ. Hipotez jest kilka. Pierwsza odnosi się do proporcji. Każdy kolejny rok stanowi coraz mniejszy ułamek naszego życia. 12 miesięcy dla 10-latka to 10 proc. jego życia, a dla 50-latka - zaledwie 2 proc.

- Mamy więc ten sam przedział czasowy, ale jest to mniejszy wycinek życia. To jest najprostsze i najbardziej logiczne wytłumaczenie – podkreślał w Dzień Dobry TVN Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki prowadzący kanał "Uwaga! Naukowy bełkot".

Druga może być związane ze zjawiskiem znanym jako efekt lampy błyskowej.

- Gdybym was teraz zapytał o wydarzenia, które miały miejsce w okolicach pierwszego pocałunku albo pierwszej randki z obecnym partnerem, to prawdopodobnie odpowiedzielibyście dużo à propos tego dnia. Natomiast gdybym zapytał, co się działo tydzień wcześniej i później - to już nie. Jeśli coś jest związane z dużym ładunkiem emocjonalnym, to się mocniej zapisuje w naszej pamięci – tłumaczył nasz gość.

Natomiast z wiekiem mamy coraz mniej takich wydarzeń, więc, w podobnych okresach mamy mniej wyraźnych wspomnień. 10-latek co chwilę odkrywa coś nowego, a 50-latek ma już tzw. doświadczenie życiowe. Zatem wszystko zależne jest od tego, jak dużo w życiu robi się nowych rzeczy.

- Gdy pyta się badanych o to, jak szybko minął im ostatni dzień/tydzień/miesiąc/dekada, odpowiedzi zazwyczaj są podobne. Różnicę dostrzega się przy pytaniu o dekady. To mogłoby odzwierciedlać jakąś fizjologiczną zmianę. Dodatkowo tempo pracy neuronów spowalnia z wiekiem, co może wpływać na układy mózgu związane z percepcją czasu – wyjaśniał popularyzator nauki.

Jakie są sposoby na spowolnienie czasu? Jak trenować mózg? Zobacz całą rozmowę z Dawidem Myśliwcem w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

"Słońce to endorfiny, zdrowie i naturalne źródło witaminy D". Jak żyć zimą bez promieni słonecznych?

Tajemniczy sygnał z galaktyki. "Ja jestem przekonany, że my w kosmosie sami nie jesteśmy"

Marcin Cimała – łowca meteorytów. "Gram może kosztować dziesięć tysięcy złotych"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości