Materiał promocyjny

Dlaczego warto filtrować wodę? "W procesie wędrówki spotyka wiele rzeczy"

Jak woda to tylko filtrowana?
Źródło: Dzień Dobry TVN
22 marca to Światowy Dzień Wody. Z tej okazji widzowie Dzień Dobry TVN mogli zadać pytania obecnemu w studiu ekspertowi. Co kryje się w wodzie? Jaki filtr jest dobry? Co wybrać - butelkę czy dzbanek? A może coś bardziej profesjonalnego? O tym mówił Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor.

Co kryje się w wodzie i dlaczego warto ją filtrować?

Woda kryje w sobie życie, czyli wszystko, czego potrzebujemy, wszystko, co gwarantuje nam prawidłowe działanie "mechanizmu", którym jest nasze ciało. Jednak warto pamiętać, że to także antybiotyki, hormony, mikro plastik czy metale ciężkie, które nam szkodzą. Dlatego właśnie warto tę wodę filtrować. To najprostsza droga do zdrowia. Wystarczy niewielki wysiłek, by pozbyć się nadmiaru szkodliwych związków.

- Woda jest rozpuszczalnikiem, więc jeśli spotka się z czym, to będzie nasycać się tym, przez co płynie. Wodociągi dbają o to, ale woda w procesie wędrówki spotyka wiele rzeczy. Wodę filtrujemy, żeby ją zabezpieczyć - tłumaczył Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor.

Co powinien zawierać dobry filtr?

Na rynku dostępne są różnorodne filtry. Butelki, dzbanki, czajniki. Co wybrać? Jaki filtr będzie skuteczny? Zdaniem eksperta warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, co „kryje” nasz filtr. Dokładnie - jaka mieszanka jest wewnątrz, czy jest jej odpowiednia ilość i czy jest przystosowana do naszych potrzeb.

Dobry filtr powinien zawierać węgiel aktywny z łupin kokosa, powinien bez problemu radzić sobie z metalami ciężkimi w wodzie, a także usuwać bakterie i wirusy. Polecanym przez specjalistę produktem jest filtr Aquaphor.

Co do kształtu, nie ma on większego znaczenia. Wybieramy to, co jest dla nas wygodniejsze. Butelka i dzbanek to tylko "opakowanie" filtra. Najważniejsze jest to, co kryje wkład. Złoże, które jest wewnątrz, decyduje o tym co naprawdę pijemy.

Czat z ekspertem

Jaki filtr do wody wybrać? czy to ma jakieś znaczenie?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor To ma znaczenie. Zawsze dobieramy filtr do tego co chcemy z wody usunąć: twardość (kamień), zapach, przebarwienia wody. Najlepiej zapoznać się z opisem producenta i nie bać się szukać innych rozwiązań. Idąc na spacer możemy zabrać butelkę filtrującą, w kuchni możemy używać dzbanka, lub filtrów montowanych na stałe w kuchni (np. pod zlewem).

Czy można pić wodę z kranu? jest bezpieczna?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Możemy pić taką wodę. Rozporządzenie Ministra Zdrowia reguluje jakość wody jaka powinna być w naszym kranie. Często jednak woda płynąc w instalacjach spotyka na swojej drodze wiele zanieczyszczeń, które mogą nam przeszkadzać (smak, barwa, twardość wody, białe osady na armaturze). Żeby się pozbyć stosujemy filtry.

Jak często trzeba zmieniać filtr?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Filtry wymieniamy zgodnie z zaleceniem producenta (te informacje można znaleźć na opakowaniu). Są tacy, którzy zalecają wymianę wkładów między 150-300 litrów. Jednak to wszystko zależy od jakości wody.

czy jest jeden filtr który usuwa zapach, kamień i ją oczyszcza?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Są takie filtry. Zalecamy np. stosować rozwiązania montowane w kuchni np. w szafce, lub pod zlewem. Taki filtr składa się z kilku wkładów, które zapewniają nam optymalne uzdatnianie wody. Stosowanie jednego rozwiązania do wszystkiego nie zawsze się sprawdza.

Mam w domu stara instalacje wodna, czy można na niej zainstalować filtr?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Tak, można. Zalecam zainstalować filtr na wejściu wody do domu. Następnie filtr w kuchni, który zagwarantuje nam czystą i bezpieczną wodę do picia. Jeśli mamy bardzo twardą wodę w instalacji sugeruję zainstalować stację zmiękczania wody za wodomierzem.

Czy filtrowana, nieprzygotowana wode można podawać dziecku (7 lat)?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Tak. Można, ale wszystko zależy od filtra jakiego używamy. Jeśli używamy filtrów kuchennych zainstalowanych pod szafką typu odwrócona osmoza możemy taką wodą pić bez przegotowania. Jest wolna i bezpieczna od bakterii, wirusów i metali ciężkich.

Co zrobić w przypadku kiedy woda kranowa jest mocno chlorowana 0rzez co dziecko ma wysypkę na skórze, dodatkowo woda jest średnio lub bardzo zakamieniona? Czy warto zainwestować w stację uzdatniania wody?

Dariusz Majchrzak, specjalista ds. uzdatniania wody Aquaphor Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie filtracji na węglu aktywnym w celu usunięcia chloru. Stacja zmiękczania wody zmiękczy wodę i może pomóc w złagodzeniu podrażnienia skóry.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości