Styl życia

Darmowa antykoncepcja dla kobiet do 25. roku życia. Francuski rząd zapowiada zmiany

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Le Monde
PhotoAlto / Getty ImagesAntykoncepcja

Francuskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od stycznia kobiety w wieku do 25 lat będą mogły skorzystać z darmowej antykoncepcji. Zdaniem rządzących jest to odpowiedź na trendy, które wyraźnie wskazują, że młode Francuzki coraz częściej rezygnują z zapobiegania ciąży.

Darmowa antykoncepcja we Francji

Od 1 stycznia 2022 roku kobiety do 25. roku życia będą we Francji mogły skorzystać z darmowej antykoncepcji. Jak wyjaśnił francuski minister zdrowia Olivier Véran, ten ruch jest odpowiedzią na niepokojące zjawisko.

- Wraz z naukowcami zauważyliśmy regres w stosowaniu antykoncepcji wśród młodych kobiet - zdradził na antenie France 2. - Podstawową przyczyną są finanse. Wprowadziliśmy więc limit wieku na poziomie 25 lat, ponieważ jest to czas, kiedy osiąga się niezależność finansową. Od tego momentu nie jest również możliwe korzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców - wyjaśnił.

Wcześniej darmowa antykoncepcja była dostępna dla nastolatek w wieku od 15 do 18 lat. Prawo wprowadzone w 2013 roku miało ograniczyć liczbę przerywanych ciąż. Na przestrzeni lat zaobserwowano spadek z poziomu 9,5 ‰ do 6 ‰. Programem objęte są konsultacje lekarskie, badania oraz niezbędne leki. Minister zapowiedział, że wszystkie rodzaje środków antykoncepcyjnych będą dostępne bezpłatnie. Rozszerzenie grupy docelowej będzie kosztowało francuskich podatników 21 mln euro rocznie.

Antykoncepcja w Polsce

W 2020 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w "Atlasie antykoncepcji" stworzonym na zlecenie Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Populacji i Rozwoju (EPF). Eksperci określili dostępność środków kontroli urodzeń na poziomie 35,1%. Był to najniższy wynik spośród 46 europejskich państw oraz objętej badaniem Turcji. Wyprzedziła nas Ukraina ze wskaźnikiem 59,8% oraz Białoruś z wynikiem na poziomie 44,4%. Od liderów zestawienia: Belgii (96,4%), Niemiec (75,1 %) i Francji (80,1%) dzielą nas lata świetlne.

Ponad połowa Polek nie stosuje żadnej antykoncepcji. 16% ogółu używa środków hormonalnych z kolei 15% ufa naturalnym metodom. Największa popularnością wciąż cieszy się prezerwatywa z uwagi na niską cenę oraz dostępność. Aktywiści alarmują, że wciąż brakuje edukacji na temat metod zapobiegania ciąży. Mówi się również o tym, że kobiety nie są informowane o fakcie, że spiralę mogą założyć i zdjąć bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ-u.

Niepokojąca jest również ograniczona dostępność antykoncepcji awaryjnej. Tabletki "dzień po" można nabyć wyłącznie z receptą, z kolei lekarz ma prawo odmówić jej wystawienia, powołując się na klauzulę sumienia.

Zobacz wideo: Kobiety nadal chcą powiększać piersi

Kobiety nadal chcą powiększać piersi
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Le Monde

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto / Getty Images

Pozostałe wiadomości