Zobacz, w jaki sposób sami możemy wpływać na wiek metaboliczny

stanie na rękach, sport, chodzenie na rękach, ćwiczenia
Khosrork/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Wiek metaboliczny to termin odnoszący się do kondycji naszego organizmu. Nieodpowiedni tryb życia, niska aktywność fizyczna i zła dieta mają na niego negatywny wpływ. Poznaj metody na sprawdzenie wieku metabolicznego i zobacz, jak się odmłodzić.

Często podczas pierwszej wizyty na siłowni mamy okazję skorzystać z porady trenera personalnego lub dietetyka, a także dokonać dokładnych pomiarów naszego ciała. Sposoby sprawdzania składu ciała zmieniły się przez lata. Suwmiarkę i centymetr krawiecki zastąpiły analizatory składu ciała, takie jak tanita. Podczas badania tego typu analizatorem sprawdzane jest dużo więcej parametrów niż tylko wzrost i waga. Sprawdza się m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni oraz wody. Innym istotnym elementem sprawdzanym podczas analizy składu ciała jest wiek metaboliczny organizmu.

Co to jest wiek metaboliczny organizmu?

Ten parametr pokazuje nam, w jakim wieku rzeczywiście jest nasze ciało, wskazuje również kondycję organizmu. Pokazuje, czy składa się z właściwych proporcji tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także czy nawodnienie i tempo przemiany materii są odpowiednie. Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy od naszego rzeczywistego wieku, oznacza to, że najwyższa pora nad sobą popracować. Jeśli jest niższy od rzeczywistego, to stanowi wynik godny pozazdroszczenia. Często zdarza się, że osoby młode mają wiek metaboliczny i kondycję osób w zaawansowanym wieku. Według mediów wiek metaboliczny Cristiano Ronaldo to 20 lat, mimo że biologicznie jest o 13 lat starszy!

BMI a wiek metaboliczny – czym się różnią?

Łatwo stracić rachubę przy wskaźnikach mierzących różne parametry naszego ciała. Jeszcze do niedawna podstawowym czynnikiem sprawdzającym ogólną kondycję naszego organizmu było BMI ( body mass index ), czyli indeks masy ciała. Parametr ten nie był jednak zbytnio precyzyjny. BMI określa jedynie masę ciała, nie biorąc pod uwagę jego budowy. Według tej metody sportowcy z mocno rozbudowaną tkanką mięśniową (np. kulturyści) są tak samo oceniani jak osoby z nadwagą lub otyłe. Właśnie z tego powodu zaczęto szukać nowego sposobu oceny kondycji organizmu i wymyślono wiek metaboliczny organizmu.

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Aby poznać wiek metaboliczny swojego organizmu, najlepiej udać się do specjalisty – trenera personalnego lub dietetyka dysponującego odpowiednim sprzętem. Analizator składu ciała do wyliczenia wieku metabolicznego korzysta z kilku parametrów:

  • masy tkanki mięśniowej,
    • masy tkanki tłuszczowej,
      • masy wody w organizmie,
        • podstawowej przemiany materii (PPM).

          Żeby odpowiednio przygotować się do pomiaru, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie powinno się na dzień przed badaniem wykonywać wzmożonej aktywności fizycznej, np. treningu na siłowni. Powoduje to odkładanie się wody w mięśniach, przez co wynik może być zaburzony. W przeddzień analizy warto również odstawić mocną kawę i herbatę, które mogą działać odwadniająco.

          Proporcje pomiędzy powyższymi elementami pokazują stan organizmu. Wynik jednak może być zaburzony, szczególnie u osób cierpiących na problemy z hormonami. W Internecie dostępne są testy na samodzielne sprawdzenie wieku metabolicznego, jednak są one dość skomplikowane i czasochłonne. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z profesjonalnego analizatora.

          Wzór na wiek metaboliczny

          Ręczne obliczanie wieku metabolicznego dzieli się na dwie części. Najpierw wykonuje się przede wszystkim pomiary ciała. W tej części należy podać m.in. wiek oraz obwód talii podzielony przez obwód bioder. W drugiej części z kolei odpowiada się na pytania dotyczące diety, np. ile spożywa się dziennie posiłków lub jak często spożywane są tłuste i smażone przekąski.

          Wiek metaboliczny: objawy i przeciwdziałanie

          Do objawów zaburzeń wieku metabolicznego możemy zaliczyć wysokie tętno spoczynkowe, słabą kondycję fizyczną, szybkie męczenie się. Warto wtedy sprawdzić swój wiek metaboliczny. Jeśli wynik nie jest zbyt optymistyczny – nic straconego! Dzięki zmianie trybu życia możemy przywrócić organizmowi właściwy wiek, a nawet go odmłodzić. Kluczem do tego jest odpowiednia dieta, która pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów lub utrzymać zdrową sylwetkę. Równie istotna jest aktywność fizyczna. Stopniowe zwiększanie aktywności pozwoli zmniejszyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, a także zbudować masę mięśniową. Należy również pamiętać o odpowiednim rozciąganiu, które pomoże dotlenić mięśnie. Sojusznikiem przy obniżaniu wieku metabolicznego jest również woda. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

          Zobacz wideo: Jak oblicza się wiek metaboliczny?

          Zobacz także:

          Rock Steady Boxing, sport dla seniorów chorujących na Parkinsona. "Ćwiczenia mi pomagają. Jestem zachwycona"

          Sport nie ma przed nim tajemnic. Po raz 24. Adam Sokołowski został Mistrzem Polski Kibiców. I to bez korzystania z Internetu

          Strongman walczy o powrót do zdrowia. "Bez sportu nie wyobrażam sobie życia"

          Autor: Nastazja Bloch

          Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości