Styl życia

Co dawniej stawiano w domach zamiast choinek? "W czasach pogańskich miały zapewnić szczęście"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Skąd się wzięła tradycja dekorowania świątecznego drzewka?
Skąd się wzięła tradycja dekorowania świątecznego drzewka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Nieodłącznym elementem przygotowań do świąt jest dekorowanie domu. Największą ozdobą jest choinka, na której wiesza się bombki, światełka czy łańcuchy. Skąd wzięła się tradycja przystrajania świątecznego drzewka? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Świąteczne tradycje

W grudniu w wielu polskich domach pojawia się choinka. Jedni ubierają ją już na początku miesiąca, a inni w Mikołajki lub w dniu wigilijnej kolacji.

- Nasza tradycja świąteczna wydaje się, że sięga praczasów i jest niezwykle stara. Tak naprawdę zwyczaj stawiania choinki jest stosunkowo świeży. Mamy ją w Polsce dzięki Niemcom, przypuszcza się, że pojawiła się jakieś 300 lat temu na początku zaborów. Nie przyjęła się od razu. Na początku trafiła do dużych miast i uważało się, że to jest moda niemiecka, pruska - powiedział Marcin Sawicki.

Polacy wiedzieli, że jest to obcy zwyczaj, ale z biegiem czasu przyjęli go, ponieważ przypominał słowiańskie obyczaje.

- Jeszcze 150-100 lat temu zamiast choinki w bardzo wielu domach na wsi i w mieście stały snopy słomiane. W kącie izby stawał snop. Słoma była elementem magii. To, co dzisiaj mamy na świątecznym stole, na choince, to tak naprawdę były magiczne elementy, amulety. W czasach pogańskich miały zapewnić szczęście, zdrowie i odegnać złe duchy - powiedział Marcin Sawicki.

Co kiedyś wieszano na choince?

To, czym dziś dekorujemy choinkę, nie jest przypadkowe. Ozdoby miały symboliczne znaczenie, więc nie pełniły wyłącznie funkcji estetycznej.

- Mamy jabłka. W chrześcijańskie to symbol grzechu, a dla naszych przodków jabłko było pokarmem dla duchów, które o tej porze roku odwiedzały nasze domu. Jeszcze 150-200 lat temu ludzie uważali, że jabłko z choinki, kiedy je dotkniemy albo ugryziemy, to uleczy np. ból gardła albo ból zębów. Stąd okrągłe bombki, które są najczęściej czerwone, żółte zielone. To przecież kolory jabłka. Mamy też orzechy na choince. Orzechy miały dawać dostatek i bogactwo. Co się pojawi na choince, to będzie nam towarzyszyło w przyszłym roku, dlatego te ozdoby choinkowe były dla naszych przodków bardzo ważne - podkreślił Sawicki.

Więcej ciekawostek na temat świątecznych tradycji znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości