Styl życia

Czy szczepionka przeciw COVID-19 chroni również przed grypą? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Styl życia

W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.

Szczepienie przeciw COVID-19 a grypa

Temat szczepień wciąż jest na ustach Polaków. Jedni zastanawiają się, czy ze względu na swój stan zdrowia mogą przyjąć pierwszą dawkę, a inni chcą wiedzieć, jak dokładnie działa szczepionka. Dlatego nasi eksperci skrupulatnie odpowiadają na wszystkie pytania nadesłane za pomocą formularza. Ostatnie z nich dotyczyło ochrony przed grypą.

- Jeśli zaszczepię się przeciwko COVID-19 jesienią, to będę uodporniony również na grypę? - zapytał widz Dzień Dobry TVN.

- Szczepienie przeciwko COVID-19 nie chroni przed innymi zakażeniami wirusowymi czy bakteryjnymi, więc również nie uchroni nas przed grypą - odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Szczepienie przeciwko COVID-19 jest specyficznie skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Natomiast możemy się spokojnie zaszczepić w tym i przyszłym sezonie przeciw grypie – dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw COVID-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80 lat. Natomiast od poniedziałku 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Czy osoba po przebytej chorobie nowotworowej może się zaszczepić na COVID-19? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Planowanie ciąży a szczepienia przeciw COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości