Styl życia

Czy osoba z powikłaniami po COVID-19 będzie mogła się zaszczepić?

Styl życia

Aktualizacja:

Koronawirus wciąż budzi wiele pytań. Jeden z widzów zapytał, czy osoba, która przeszła zakażenie i ma skutki uboczne, będzie mogła poddać się szczepieniu. Wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Szczepienie ozdrowieńców

Widzowie, którzy mają pytania dotyczące pandemii i samego wirusa mogą je zadawać za pośrednictwem formularza w zakładce Koronawirus. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło szczepień osób, które przeszły zarażenie.

Przeszedłem COVID-19, ale mam skutki uboczne, m.in. uporczywy kaszel, ból mięśni, zmęczenie. Czy będę mógł się zaszczepić?

- zapytał nasz widz.

Osoby, które są ozdrowieńcami i mają jeszcze jakieś pocovidowe objawy powinny przede wszystkim szukać pomocy lekarskiej, aby stwierdzić, czy te objawy są tylko przejściowym okresem niedyspozycji, czy doszło do uszkodzenia narządów - radził dr Grzesiowski.

Ekspert dodał również, że jeśli objawy są dyskretne i bez zmian w płucach, to wówczas szczepić się można - zarówno przeciw grypie, jaki i koronawirusowi.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

- 15 stycznia Polska ma osiągnąć gotowość operacyjną do tego, by rozpocząć zapisy na szczepienia na COVID-19 - potwierdził w środę szef KPRM Michał Dworczyk, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień. Zastrzegł, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek i przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pacjenci z tzw. I etapu.

Dworczyk przypomniał, że pierwsza grupa obejmuje m.in. osoby po 60 roku życia, nauczycieli i służby mundurowe .

W etapie II szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Zapisy na szczepienia mają być realizowane za pośrednictwem czterech kanałów - infolinii, strony internetowej, internetowego konta pacjenta oraz osobistej wizyty w POZ-ie.

Zobacz też:

Świąteczne podróże - jakie czekają nas utrudnienia? Ekspert: "Są kraje, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia"

Czy ozdrowieńcy mogą być skierowani na kwarantannę?

Infolinia i strona www o szczepieniach przeciw COVID-19. Kto i kiedy może się zaszczepić?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości