Styl życia

Czy na Kubę jest potrzebna wiza?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Kuba to kraj owiany legendą, rozbrzmiewający charakterystyczną muzyką i pachnący dymem z cygar. Odkąd państwo otworzyło się na turystów, co roku odwiedza je tysiące podróżnych z całego świata. Dowiedz się, jak wygląda procedura wyrabiania wizy na Kubę dla Polaków oraz czym różni się wiza turystyczna na Kubę od wizy długoterminowej.

Kuba to państwo wyspiarskie położone w Ameryce Północnej, na Morzu Karaibskim. Jeszcze do niedawna kubańskie władze niechętnie wpuszczały na teren państwa zagranicznych turystów. Sytuacja społeczna i polityczna znacznie uległa zmianie w ciągu kilku ostatnich lat. Symbolem zmian stał się koncert brytyjskiego zespołu Rolling Stones, którego muzyka dotychczas była na Kubie zabroniona. Po koncercie znacznie wzrosło zainteresowanie Kubą jako kierunkiem wypraw wakacyjnych. Mimo otwartych granic kubańskich, wiele państw wciąż objętych jest obowiązkiem wizowym. A dla Polaków? Czy na Kubę potrzebna jest wiza? Odpowiedź jest twierdząca. Na szczęście turystyczna wiza kubańska nie jest trudna do zdobycia, a by ją dostać, nie musimy spędzać długich godzin w kolejce do ambasady czy konsulatu.

Wiza Kuba ‒ czy jest potrzebna?

Turyści zastanawiający się, czy na Kubę potrzebna jest wiza, muszą pamiętać, że Polacy są objęci obowiązkiem posiadania pozwolenia na przekroczenie kubańskich granic. Osobom, które jadą na wyspę w celach służbowych lub by podjąć naukę w tamtejszych szkołach, również niezbędna będzie wiza na Kubę. Natomiast podróżnym, którzy wybierają się tam jedynie w celach turystycznych, wystarczy tzw. karta turysty (po hiszpańsku: Tarjeta de Turista).

Polskim podróżnym wizy na Kubę wydaje znajdująca się w Warszawie Ambasada Kuby. Wiza wydawana w placówce dotyczy jedynie osób, które udają się na Kubę w celach innych niż turystycznych: naukowych, biznesowych czy innych (np. małżonkom obywateli Kuby). Aby aplikować o wizę, należy złożyć w ambasadzie następujące dokumenty: ważny, nieuszkodzony paszport (aktualny przez min. 6 miesięcy od daty upłynięcia ważności wizy), wniosek wizowy (do pobrania ze strony ambasady), kopie rezerwacji biletów lotniczych w obie strony, kopie rezerwacji noclegów na Kubie, polisę ubezpieczeniową (z kwotą KL min. 30000 euro), imienne zaproszenie od uczelni lub firmy kubańskiej (wysłane bezpośrednio do ambasady) oraz dwa kolorowe zdjęcia wizowe o wymiarach 3,5x4,5cm. Nie można zdobyć tego rodzaju wizy na Kubę na lotnisku. Wszelkie formalności muszą zostać dopełnione jeszcze przed wyjazdem.

Kuba wiza turystyczna ‒ dokument upoważniający przekroczenie kubańskich granic w celach turystycznych nazywany jest "kartą turysty". Ten rodzaj wizy umożliwia legalny pobyt na Kubie przez okres 30 dni. Nabyć ją można już w tamtejszym porcie lotniczym lub w niektórych polskich biurach podróży. Aby wjechać na Kubę, nie wystarczy jednak sama karta. Każdy podróżny musi posiadać paszport ważny przez minimum 3 miesiące od dnia przyjazdu na Kubę. Służby graniczne mogą zapytać również o bilet powrotny lub umożliwiający dalszą podróż. Jeśli podróżujemy w zorganizowanej grupie (np. z biurem podróży), nie musimy przedstawiać dowodu posiadania odpowiednich środków pieniężnych. W przypadku podróży indywidualnej (lub np. z rodziną czy ze znajomymi) powinno się posiadać kartę kredytową VISA lub przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w euro lub dolarach) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne upoważnione są do sprawdzenia posiadanych środków finansowych. W przypadku zmiany planów istnieje możliwość przedłużenia wizy na miejscu. W tym celu należy udać się do urzędu imigracyjnego (Inmigración y Extranjeria) i uiścić odpowiednią opłatę.

Kuba ‒ wiza dla polaków podróżujących z USA

Zazwyczaj obywatele polscy przekraczający granicę kubańską w celach turystycznych nie są objęci obowiązkiem wizowym. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy podróżują oni z terenu Stanów Zjednoczonych. Wówczas każdego obywatela RP obowiązują takie same zasady jak obywateli USA, którzy w ramach obowiązującego embargo nie mogą odbywać podróży turystycznych na Kubę. Aby wjechać na wyspę, muszą spełniać odpowiednie warunki oraz kwalifikować się do jednej z dwunastu kategorii. Łatwiej jest więc przylecieć na Kubę z Polski lub innego kraju niż USA. Podsumowując: czy na Kubę trzeba mieć wizę ? Owszem, ale tylko w przypadku podróży biznesowych, długoterminowych lub podróżując ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo: Erupcja wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuowano ponad 5 tys. osób

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Karel Miragaya / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości