Styl życia

Czy herbata jest zdrowa?

Styl życia

Rodzaje herbat
mat. prasowe Rodzaje herbat

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, a wiele osób spożywa go każdego dnia. Istnieje wiele jej odmian, lecz do najbardziej znanych należy zielona, czerwona i czarna. Każda z rodzajów charakteryzuje się nie tylko innym kolorem, ale również zapachem czy smakiem. Czy picie herbaty jest zdrowe? Którą odmianę wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rodzaje herbat – który wybrać?

Jak już wspomniano, w sprzedaży dostępne jest wiele odmian herbat, a wybór z reguły uzależniony jest od preferencji smakowych. Do najbardziej popularnych z pewnością należy herbata czarna (więcej informacji o herbatach na herbata.info), która nie tylko dodaje energii, czy zwiększa koncentrację, ale również przyspiesza pracę żołądka oraz obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo czarna herbata powoduje, że nasze zęby są mniej narażone na próchnicę. Jej regularne picie zmniejsza ryzyko zakrzepów, zaś okłady z czarnej herbaty przyczyniają się do zmniejszenia opuchlizny i zaczerwienienia oczu.

Równie wiele osób decyduje się na regularne picie zielonej herbaty, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, a dodatkowo obniża także poziom cholesterolu, pomaga oczyścić organizm z zanieczyszczeń oraz ułatwia zredukowanie stresu. Dodatkowo także zielona herbata działa przeciwwrzodowo oraz podobnie jak jej czarny odpowiednik doskonale nadaje się do robienia okładów.

Popularnością cieszy się również herbata czerwona, która jest wybierana przez osoby starające się zgubić zbędne kilogramy. Jej stosowanie nie tylko przyspiesza metabolizm, ale pomaga także w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym pomaga usunąć toksyny z organizmu, a regularne picie tego napoju poprawia nastrój oraz pamięć.

Liście herbaty – jakie mają właściwości?

Wiele osób pije regularnie herbatę, jednak mało kto zastanawia się nad tym, co ona zawiera. Otóż w jej skład wchodzi teina, która bardzo często nazywana jest herbacianą kofeiną, ponieważ wykazuje działanie pobudzające. Dodatkowo teina mobilizuje do pracy centralny układ nerwowy, co pozytywnie wpływa na pamięć, poprawę nastroju, czy pobudzenie pracy jelit. Flawonoidy są z kolei odpowiedzialne za wychwytywanie wolnych rodników oraz neutralizowanie ich szkodliwego działania, co chroni przed miażdżycą, zawałami, czy nowotworami. Dodatkowo związki te opóźniają starzenie się organizmu. Kolejnym ważnym składnikiem jest tanina, która jest odpowiedzialna za charakterystyczny cierpki smak oraz posiada działanie antybakteryjne. W związku z tym mocna i gorzka czarna herbata doskonale sprawdza się podczas leczenia niestrawności i biegunek. Liście tego naparu w swoim składzie zawierają także fluor, który przeciwdziała próchnicy oraz wzmacnia kości. Co jeszcze znajduje się w herbacie? M. in. związki zwane polifenolami, które dzięki aktywności witaminy P - rutyny uszczelniają naczynia krwionośne.

Jaka dawka herbaty jest zdrowa?

Na podstawie poprzedniego akapitu można stwierdzić, że picie herbaty jest jak najkorzystniejsze dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowana dawka nie powinna być zbyt duża. Ile zatem filiżanek herbaty można wypić w ciągu dnia? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy smakosz tego trunku. Dla zdrowia najlepiej nie przekraczać 4-5 filiżanek dziennie. Należy także pamiętać, aby nie pić jej na pusty żołądek, a także, aby herbata nie była zbyt mocna, czyli inaczej mówiąc, należy przestrzegać czasu jej parzenia.

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki herbaty, a niektórzy wypijają ich nawet kilka. Niezależnie od częstotliwości warto pamiętać, by stawiać na produkty dobrej jakości, dzięki czemu można cieszyć się ich pozytywnym wpływem na organizm.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości