Styl życia

Jej życiową pasją jest koronka szydełkowa. "Z małej wsi weszłam w wielki świat"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawioneDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Koronka szydełkowa odegrała znaczącą rolę w życiu Czesławy Lewandowskiej. Choć początkowo była dla artystki tylko hobby przekazywanym z pokolenia na pokolenie, to jednak szybko przerodziła się w pasję.

Życiowa pasja Czesławy Lewandowskiej

Czesława Lewandowska to twórczyni ludowa. Szydełkowania nauczyły ją babcia i mama. To właśnie dzięki nim koronkarstwo stało się zarówno jej pasją, jak i pracą. Artystka już od dzieciństwa musiała dbać o dobro swojej rodziny. - Nas było pięcioro w domu i było bardzo ciężko. Dziadek zmarł, a tata chorował - wtedy to już naprawdę zaczęła się bieda. (...) Babcia, mama i ja musiałyśmy się tej biedzie nie dać i to wszystko ogarniać - powiedziała.

Koronkarka zaczęła zarabiać na swojej twórczości już w wieku 16 lat. - Sprzedawałam swoje serwetki, a później fartuszki. Swoje pieniądze (...) odkładałam (...) na mieszkanie. (...) Ja z małej wsi, z małego drewnianego domku, zawzięta i pracowita wyszłam w wielki świat. Dzisiaj dostaję nagrody i jestem zauważona - powiedziała Czesława Lewandowska.

Pasja, która odmieniła życie

Dzięki pasji Czesława Lewandowska mogła poprawić swoją sytuację finansową. Jedną z najbardziej przełomowych chwil w jej życiu było otrzymanie zamówienia z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w 1991 roku. W chwili obecnej artystka może pochwalić się 35-letnim doświadczeniem, a od 25 lat jest posiadaczką legitymacji twórcy ludowego.

Jak wygląda jej praca? Koronkarka samodzielnie obmyśla projekty, a następnie je realizuje. Inspiracje znajduje m.in. w swoim ogrodzie. Kobieta wykonała już około 3 tysiące fartuchów z koronkowymi wstawkami. Przygotowanie jednego z nich zajmuje jej od 40 do 50 godzin. Czesława Lewandowska stała się specjalistką od koronek. - Cały swój wolny czas poświęca angażowaniu się w kultywowanie tej tradycji, prowadzeniu warsztatów. Nie rozstaje się z szydełkiem - podsumowywała znajoma artystki, Bożena Załęska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości