Styl życia

Czerwony Klasztor - wotum magnata za popełnioną zbrodnię

Styl życia

Swen_Stroop/Getty Images

Początki Czerwonego Klasztoru wiążą się z dosyć mroczną historią. Węgierski magnat Kokosz Berzeviczy na początku XIV wieku zamordował Fryderyka z Hrchowa. W wyniku wyroku sądu z 1307 roku jako zadośćuczynienie musiał wybudować 6 klasztorów, a także zamówić... 4 tysiące mszy za spokój duszy swojej ofiary.

Jeden z ufundowanych klasztorów umiejscowiono we wsi Lechnica. Tu bowiem magnat miał jeden ze swoich majątków. Obecnie wieś ta również nosi nazwę Czerwony Klasztor.

Historia słowackiego Czerwonego Klasztoru

Berzeviczy część swoich ziem nadał w 1319 roku słynącym z surowości obyczajów kartuzom. Początkowo postawiono w tym miejscu drewniany klasztor, który już w 1360 zamieniony został na budynek z kamieni i cegieł. Wtedy też miejsce to zyskało swoją obecną nazwę - Czerwony Klasztor, ze względu na żebrowanie sklepień i ościeżnice, które były właśnie w tym kolorze.

Pierwotnie w Czerwonym Klasztorze wybudowano jednonawowy kościół, dwie kaplice i zabudowania gospodarcze. W 1433 roku husyci spalili klasztor, a zakonników wypędzili. Do Czerwonego Klasztoru kartuzi powrócili w 1462 roku. Klasztor odbudowano i otoczono murem obronnym. Po kolejnych stu latach zakon kartuzów na zawsze opuścił Polskę, a Czerwony Klasztor do 1711 roku najczęściej stał opuszczony. Wtedy to biskup Nitry przekazał klasztor kamedułom. Niestety nie mieszkali długo w Czerwonym Klasztorze, bo już w 1782 roku w wyniku reformy cesarza Józefa II zakon kamedułów został rozwiązany.

Bogaty księgozbiór zgromadzony przez kamedułów przeniesiono do Pesztu, natomiast naczynia liturgiczne sprzedano w Muszynie. Od 1820 roku Czerwony Klasztor należał do grekokatolickiego biskupstwa w Preszowie. W 1907 roku klasztor dotknęła kolejna tragedia - w wyniku pożaru został prawie całkowicie zniszczony. Budynki przejęło państwo i częściowo je odbudowano z przeznaczeniem na schronisko turystyczne. Dopiero jednak w latach 1956–74 wykonano generalny remont całości. W niektórych budynkach zorganizowano muzeum, a część przeznaczono na cele oświatowe.

Czerwony Klasztor i jego zabytki

Głównym zabytkiem Czerwonego Klasztoru jest kościół katolicki św. Antoniego, który wybudowany został w pierwszej połowie XIV wieku. Jest to jednonawowy budynek o krzyżowym sklepieniu. Ma dwie kaplice, a także chór podtrzymywany przez dwa słupy. Samo wnętrze wykonane jest w stylu renesansowym, a główny ołtarz stworzył w 1749 roku D. Riesmeyer.

Ozdobne wykończenia ścian i sufitów, czyli tzw. polichromie, są autorstwa mistrzów pochodzących z Włoch, a wykonane zostały w połowie XVIII wieku. Bardzo ciekawym elementem są też oparcia ław, na których znajdują się obrazy przedstawiające życie klasztorne, a także pejzaże Pienin i ich okolic. Interesująca jest też barokowa wieża, która została oddzielona od kościoła i stała się częścią domu przeora.

W murach klasztoru stworzono muzeum. Obejmuje ono zasadniczy budynek klasztoru, jeden z domów zakonników, a także ruiny domu przeora. W pierwszej części muzeum w Czerwonym Klasztorze można się zapoznać z historią Zamagurza Spiskiego i urokami Pienin. W dalszej można zgłębić historię Czerwonego Klasztoru. Prezentowane zabytki pochodzą z wieków XVI–XVIII.

Można podziwiać różne dzieła sztuki, w tym naczynia liturgiczne, a także słowacki przekład Biblii. W domu zakonnym znajdują się osiągnięcia ówczesnej medycyny. Miejsce to nazywa się celą brata Cypriana, ponieważ właśnie brat Cyprian wsławił się dużymi osiągnięciami w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza ziołolecznictwem. W ruinach domu przeora udostępnione są znaleziska pochodzące z wykopalisk archeologicznych.

Turystyczne atrakcje w Czerwonym Klasztorze i okolicach

Największą atrakcją w okolicach Czerwonego Klasztoru na Słowacji jest spływ przełomem Dunajca. Trasę Czerwony Klasztor-Leśnica pokonuje się w mniej więcej godzinę. Na jedną tratwę może wejść do 12 osób. Wrażenia takiej wycieczki są niezapomniane ze względu na piękno przyrody, którą dostrzega się w czasie podróży.

Osoby preferujące turystykę pieszą z Czerwonego Klasztoru mogą udać się na ciekawą wycieczkę. Najpopularniejsza jest trasa czerwona, która wiedzie z Czerwonego Klasztoru przez najpiękniejsze rejony Pienin do Szczawnicy, dlatego nazywana jest Drogą Pienińską. Cała wycieczka zajmuje około 2,5 godziny do momentu dotarcia do centrum Szczawnicy. W drugą stronę czerwony szlak prowadzi do Wielkiego Lipnika przez Płaśnicę i zajmuje około 2,5 godziny.

Rozpoczynając marsz szlakiem czerwonym z Czerwonego Klasztoru, można w pewnym momencie przejść na szlak niebieski i dojść przez Huty do Leśnicy. Ta trasa jest nieco łatwiejsza i zajmuje niecałe 2 godziny. Z trasy czerwonej można też odbić na szlak żółty, który również prowadzi do Leśnicy, ale przez Bukowy Las. Czasowo trasa podobna jest do szlaku przez Huty.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Słowacki latający samochód odbył lot testowy. Trwał 35 minut

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości