Styl życia

Jak rozluźnić spięty kark? Te ćwiczenia pomogą ci się zrelaksować

Styl życia

Aktualizacja:

Zła postawa, brak ruchu i oczywiście stres - to wszystko wpływa na powstanie napięć w całym naszym ciele. Miejscem szczególe wrażliwym jest kark, którego spięcie może przejawiać się także uporczywymi bólami głowy. Jak sobie z tym radzić? Rozluźniające ćwiczenia pokazała nam Basia Tworek - instruktorka jogi i psycholog.

Czym są "kaptury"?

"Kaptur" to popularna, powszechna nazwa na mięsień czworoboczny grzbietu, czyli duży mięsień, który przyczepia się w wielu punktach. Jego funkcją jest między innymi zbliżanie łopatki do kręgosłupa, cofanie barku, oraz dźwiganie barku ku górze we współpracy z innymi mięśniami. Niestety "kaptur" ma to do siebie, że bardzo łatwo się napina, powodując bóle. Powinniśmy więc pamiętać o tym, aby każdego dnia dbać o prawidłową postawę ciała, szczególnie gdy stoimy i chodzimy.

- Bardzo ważne jest to, abyśmy się przyjrzeli temu, jak jest ułożona nasza miednica. Najważniejszym zakresem pracy miednicy jest to, abyśmy kilka razy zrobili ruch podkulania ogona i wypychania go w tył. Musimy znaleźć neutralne ułożenie, tak, aby dobrze widzieć swoje stopy, a klatka piersiowa znalazła się nad miednicą - powiedziała Basia.

Basia przyznała jednak, że najwięcej problemów sprawia najczęściej nasza głowa. Ze względu na częste użytkowanie komputera, telefonu czy innych urządzeń wciąż opuszczamy ją w dół. Prawidłowa postawa, to wyprostowana głowa, lekko uniesiona do przodu i cofnięta broda.

Jak pozbyć się napięć w karku?

Pierwszym krokiem do poprawy stanu swojego zdrowia i samopoczucia jest prawidłowa postawa ciała i "zdjęcie ciężaru" z karku. Druga kwestia to odpowiednie ćwiczenia, podczas których aktywizujemy obręcz barkową i unosimy ręce nad głowę. Pomocny może okazać się także masaż. Ponadto zadbajmy o dobrą poduszkę oraz wygospodarujmy w ciągu dnia czas na relaks.

Jakie ćwiczenia relaksacyjny wykonywać? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zalety treningu na trampolinach. "Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe". Można spalić aż ok. 800 kcal

Nie potrzebujesz siłowni, żeby zrobić formę na lato. Te ćwiczenia zrobisz w domu

Trenuj jak prezydent USA. Ćwiczenia na rowerze spinningowym stymulują układ odpornościowy

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości