Styl życia

TikTokerka żyje w amazońskiej dżungli. Jej filmiki stały się hitem Internetu

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
The Washington Post

22-letnia Cunhaporanga Tatuyo jest mieszkanką amazońskiej dżungli i TikTokerką, która pokazuje, jak wygląda codzienność jej plemienia. Z nagrań możemy dowiedzieć się, jak smakują larwy żuków, zagłębić się w wioskowe rytuały czy tradycyjny taniec. Młoda kobieta z charakterystycznymi malunkami doczekała się ponad 6 mln obserwatorów!

TikTokerka Cunhaporanga Tatuy

Należąca do amazońskiego plemienia Tatuyo 22-letnia Cunhaporanga płynnie mówi po portugalsku i uważa się za Brazylijkę. Podczas pandemii założyła TikToka. Powód? Przez koronawirusa turyści przestali bowiem odwiedzać jej wioskę, którą zamieszkuje tylko 20 osób. Tubylcy praktycznie z dnia na dzień stracili kontakt z resztą świata.

Dlatego pomysł TikTokerki spotkał się z pozytywnym odbiorem. W ciągu 18 miesięcy zyskała ponad 6 mln obserwatorów, którzy ochoczo śledzą jej codzienne życie i poznają kulturę plemienia.

Jedno z najpopularniejszych nagrań to te, na którym 22-latka spożywa dużą larwę żuka.

Ludzie pytają, czy to prawda, że jemy larwy. Jasne, że tak! Chcecie zobaczyć?

Na kolejnym filmiku częstowała larwami członków plemienia oraz pokazała, jak przyrządza się posiłek z... mrówek.

@cunhaporangaoficial

Responder a @sara_santos_soares @dicksontatuyo_oficial @tatuyo_oficial @kaviripo_oficial @edsontatuyo_oficial ##indígenass ##tiktokindigenous ##tiktok

♬ 阿吉拉姆 - JLD

Tatuyo zamieszkują puszcze amazońską

Członkowie plemienia Tatuyo malują twarze i noszą duże pióropusze. Na nagraniach Cunhaporanga Tatuy możemy podziwiać ich tradycyjne stroje oraz taniec.

Co więcej, "The Washington Post" zwrócił uwagę, że media społecznościowe wykorzystywane w ten sposób świetnie obrazują życie mieszkańców Amazonii. Do tej pory znaliśmy wyłącznie perspektywę dziennikarzy, aktywistów czy naukowców. Dodatkowo dzięki TikTokerce sami Brazylijczycy mogą lepiej poznać rdzenną ludność.

- To duża szansa. Brazylijczycy niewiele wiedzą o ludności rdzennej i z tego powodu rodzą się różne okropne stereotypy na nasz temat, np. to, że rdzenni ludzie są leniwi i nieszczęśliwi - tłumaczył dziennikowi Beto Marubo z plemienia Marubo.

Cunhaporanga pragnie rozwijać swoją działalność. Sęk w tym, że barierą jest miesięczny rachunek za połączenie internetowe. Dla jej wioski wynosi 65 dolarów. Jak tłumaczy TikTokera to "bardzo drogo".

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: The Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: by Kim Schandorff/Getty Images

Pozostałe wiadomości