Styl życia

Centaurus - nowy subwariant koronawirusa. Tak samo zaraźliwy jak omikron

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
TVN24
Jest tak samo zaraźliwy jak omikron. Gdzie został wykryty?

Centaurus, nowy subwariant koronawirusa, dotarł już do Europy. Poinformował o tym Massimo Ciccozzi, szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej. Jest tak samo zaraźliwy jak omikron.

Nowy subwariant koronawirusa

Jak zaznaczył szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico sytuacja jest monitorowana i nie budzi obaw. Nowy wariant jest obserwowany jak wszystkie inne. Wiadomo już, że jest on tak samo zaraźliwy jak omikron.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Na tym etapie według Ciccozziego nie wiadomo, czy centaurus wpłynie na wzrost śmiertelności. Nie ma jeszcze odpowiednich badań, które mogłyby to określić.

- Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące go zarówno od omikrona 5, jak i omikrona 2, od których pochodzi - wyjaśnił. Dodał również, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom". - Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny, w przeciwnym razie ginie - dodał epidemiolog.

Centaurus - gdzie został wykryty?

Pierwszy przypadek centaurusa w Europie został wykryty przez służby sanitarne w Holandii.

- Wariant BA.2.75 SARS-CoV-2 został zidentyfikowany w Holandii. Wykryto go w próbce z 26 czerwca 2022 roku z regionu północno-wschodniej Geldrii - napisano w mediach społecznościowych holenderskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Na ten moment zdiagnozowano go w 10 krajach świata, m.in. w Niemczech, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii.

Więcej na ten temat można przeczytać w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: MR.Cole/Getty Images

Pozostałe wiadomości