Styl życia

Ten łóżkowy problem ma ponad 8 mln Polaków. Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

Styl życia

Chrapanie to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu! Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.

Chrapanie - przyczyny

Według danych co 4. człowiek chrapie, a przypadłość w 80 proc. dotyczy mężczyzn. Największym czynnikiem, który powoduje zakłócenia snu i bezdech senny jest nadwaga. To jednak nie wszystko. Przyczyną chrapania może być także krzywa przegroda nosowa, opadające i wiotkie podniebienie, czy wydłużony języczek. Co więcej, problem ten dotyczy również kobiet.

Dzieje się tak dlatego, że przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest zaburzony, to powoduje turbulencje tego powietrza. Jeżeli mamy krzywą przegrodę nosa, przerośnięte małżowiny nosowe dolne, chore zatoki, przerośnięte migdałki, wszystko to może stanowić przeszkodę w drożność dróg oddechowych

– powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Specjalista wyjaśniła także, że chrapanie, podczas którego dochodzi do całkowitego zamknięcia drożności dróg oddechowych, powoduje bezdech . To natomiast prowadzi do chorób ogólnoustrojowych, do ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, chorób metabolicznych, cukrzycy. Bezdech wpływa również na potencję u mężczyzn.

Chrapanie - leczenie

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak walczyć z chrapaniem partnera, które nie pozwala nam spokojnie przespać całej nocy. Mamy dobrą wiadomość. Tę przypadłość można leczyć. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Specjalista, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, będzie w stanie zweryfikować, czy u pacjenta pojawiły się już pierwsze objawy świadczące o niedotlenieniu w czasie snu. Ponadto w gabinecie laryngolog wykona także badania endoskopowe.

- Badamy, jak wygląda przegroda, drożność nosa, czy nie ma przerośniętych małżowin. Wykonywane są również badania obiektywne. Do nich należy również tomografia komputerowa, która dokładnie pokaże nam miejsce przeszkody w drożności dróg oddechowych - powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Po zdiagnozowaniu problemu można przejść do działania. Niestety jeżeli jego przyczyną jest przeszkoda anatomiczna, pacjent powinien zdecydować się na zabieg endoskopowy. Może to być usztywnienie podniebienia, usztywnienie języczka, usunięcie fałdów błony śluzowej, ingerencja w migdałki. Choć brzmi to przerażająco, specjalistka zapewnia, że sam przebieg jest mało inwazyjny i skuteczny.

Chrapanie to problem, z którym walczy nawet 8 milionów Polaków. Jak wygląda życie z partnerem, który zakłóca nasz sen? Zobacz wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Walczymy o zdrowie psychiczne najmłodszych. Przekaż 1 proc. podatku na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Książę Harry w zaskakującym wywiadzie o życiu w Wielkiej Brytanii. "Przypłaciłem to zdrowiem psychicznym"

Dzieci dzwonią i proszą o pomoc. "Wzrosła liczba interwencji, które podejmujemy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie młodej osoby"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Ewa Owczarek

Pozostałe wiadomości