Styl życia

Choroba na wakacjach. Co zrobić, kiedy w czasie urlopu musimy skorzystać z pomocy medycznej?

Styl życia

Aktualizacja:

Ubezpieczenie zdrowotne to podstawowa rzecz, o której należy pomyśleć, planując wakacyjny wypoczynek. Jego wybór powinien być uzależniony od tego, jak został zaplanowany wypoczynek, bowiem nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się np. w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych. Adwokatka Eliza Kuna radzi, jak wybrać odpowiedni pakiet.

Ubezpieczenie na wakacje

Planując wakacje, nikt nie myśli o chorobie, a to duży błąd. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, by spokojnie podróżować i w razie potrzeby zatroszczyć się o własne zdrowie bez zamartwiania się o koszty leczenia. Zwłaszcza, że poruszając się po Unii Europejskiej, mamy do dyspozycji podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które nie wymaga dodatkowych opłat.

- EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to jest coś co mamy za darmo. A my, Polacy, kochamy jak jest tanio i dobrze - mówi Eliza Kuna. - W Narodowym Funduszu Zdrowia, przez profil e-PUAP, albo nawet korespondencyjnie możemy taką kartę pobrać bez kosztów, jeśli tylko jesteśmy ubezpieczeni, czyli np. mamy umowę o pracę lub jesteśmy zarejestrowani w Urzędzie Pracy.

Karta uprawnia do bezkosztowego leczenia na terenie Unii Europejskiej. W przypadku jej braku placówka medyczna udzielająca pomocy wystawi rachunek, który trzeba będzie uregulować. Następnym korkiem jest wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrot poniesionych kosztów. Należy mieć świadomość, że zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Daje prawo do leczenia: niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,

Sporty ekstremalne a wakacyjne ubezpieczenie

Planujący uprawianie sportów ekstremalnych zagranicą, powinni pomyśleć o ubezpieczeniu NNW. Kluczowym jest sprawdzenie, czy polisa obejmuje zdarzenia w w kraju do którego się wybieramy. Należy również upewnić się, że zaplanowana aktywność sportowa jest objęta ubezpieczeniem.

W przypadku zorganizowanych wycieczek biura podróży oferują ubezpieczenia w pakiecie. Przed wyjazdem dobrze jest upewnić się, jaką kwotę obejmują, ponieważ może ona się okazać niewystarczająca w przypadku podróży do kraju, gdzie usługi medyczne są bardzo kosztowne jak np. w Stanach Zjednoczonych.

Planując wycieczkę samochodem po Europie, należy sprawdzić, czy ubezpieczenie, które posiadamy jest honorowane przez kraje, które planujemy odwiedzić. Specjalne polisy są obowiązkowe np. na Ukrainie czy w Bośni, przez którą trzeba przejechać udając się samochodem do Dubrownika.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Olga Frycz spodziewa się drugiego dziecka. Zdradziła już płeć i imię. "Samodzielnego macierzyństwa nie obawiam się wcale"

Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"

Marina Łuczenko-Szczęsna nie traci nadziei po meczu Polska - Słowacja. "Jestem dumna z mojego kochanego męża"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości