Styl życia

Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie. "Tutaj znajdziemy wszystko, całą historię zespołu "Mazowsze"

Styl życia

Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Dzień Dobry Wakacje gościło w Karolinie, miejscu nieodłącznie związanym z zespołem "Mazowsze". Jak mówił Tadeusz Sygietyński - dyrygent i kompozytor, założyciel zespołu: "Aby oddać całą prawdę o ludziach, trzeba poznać ziemię, na której żyją." O dziejach i historii zespołu, opowiedzieli goście programu - Wioletta Milczuk, zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oraz Krzysztof Kurlej, manager Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Dzieje i historia zespołu "Mazowsze"

W zacisznej otulinie Lasu Młochowskiego, na terenie dwunastohektarowego parku, mieści się pałac i historyczna siedziba "Mazowsza".

- Tutaj znajdziemy wszystko, tutaj znajdziemy całą historię zespołu "Mazowsze", ale też inspiracje. Pamiętajmy, że kiedy zespół powstał, przy opracowaniu tego repertuaru niejednokrotnie wyjeżdżaliśmy - twórcy, choreografowie, Tadeusz Sygietyński, Mira Zimińska, do takich małych lokalnych ośrodków jak: Opoczno, Kurpie, Kadzidło, po to, żeby tam właśnie, na miejscu uczyć się tego folkloru, podpatrywać tych wiejskich muzykantów, gospodynie w pięknych spódnicach, zapaskach, i to właśnie na bazie tych doświadczeń budować markę zespołu - mówi manager "Mazowsza". - My w naszym Centrum Folkloru Polskiego pokazujemy historię zespołu przez te 74, w przyszłym roku 75 lat, ale pokazujemy też, czym zespół się tak naprawdę inspirował, jakie były korzenie tego, co teraz pokazujemy - dodaje.

Siedziba zespołu "Mazowsze" w Karolinie - żywa kolebka historii

Od września 2021 roku funkcjonuje w pałacu w Karolinie - Centrum Folkloru Polskiego "Karolin". Jest to miejsce zabytkowe, ale absolutnie niemuzealne. Dzięki pracy osób tworzących to miejsce jest żywą kolebką historii. Na terenie zielonego kompleksu z pałacem organizowane są wydarzenia kulturalne, rodzinne pikniki z zespołem “Mazowsze”, wydarzenia dla najmłodszych, wystawy dzieł sztuki, wystawy fotograficzne. Karolin to przestrzeń ogólnodostępna dla każdego, kto zechce zanurzyć się w historii.

- Karolin, jako siedziba zespołu "Mazowsze", to oczywiście duży kompleks, przepiękny park, w którym mieści się właśnie pałac Karolin. Jest tu niezwykła sala widowiskowa, w której zespół od 2009 roku występuje. (...) Od 2001 roku, od września historyczna siedziba zespołu "Mazowsze" - pałac Karolin jest Centrum Folkloru Polskiego. To miejsce, w którym jest ekspozycja, która tak naprawdę prezentuje dwuwątkowo polską tradycję ludową, ale poprzez właśnie historię i działalność zespołu "Mazowsze", który czerpał i inspirował się od zawsze tym co polskie, ludowe, narodowe - opowiada Wioletta Milczuk,  zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin".

Zespół "Mazowsze" ponad podziałami historyczno-politycznymi

"Mazowsze" jest wizytówką Polski bez względu na burzliwą historię kraju. Zespół od zawsze, niezależnie od władzy, czy systemu politycznego, szerzył kulturę i tradycję polską.

- Były okresy trudne przez te wszystkie lata. Pamiętajmy, że zespół powstał w 48 roku, zaraz po wojnie. Było wiele historycznych wydarzeń, które też miały wielki wpływ na to, co się dzieje w kulturze, na to, jak ta kultura jest postrzegana i odbierana. (...) Były momenty trudne, jak na przykład, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, zabrano wszystkim paszporty - nie mieliśmy paszportów, ale "zamknięto je na klucz", zabroniono wyjeżdżać. To było w grudniu, a w styczniu zespól "Mazowsze" wyjechał na tournee do Stanów Zjednoczonych - wspomina Krzysztof Kurlej.

O tym jak ludzie zaangażowani w rozwój zespołu radzili sobie w trudnych politycznych momentach i czym jest "tort" podczas występów "Mazowsza" oraz o dostępnych dla wszystkich atrakcjach w Karolinie, dowiecie się z materiału wideo.

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości