Styl życia

Jak zachęcić ptaki do zamieszkania w naszym ogrodzie? Podpowiadają eksperci

Styl życia

Na wyspie Sobieszewskiej mieści się prawdziwe ptasie osiedle. Odwiedzamy je z reporterką Dzień Dobry TVN, Agatą Zjawińską. Przewodnikami po tym niezwykły miejscu są Mieczysława Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz ornitolog Jakub Typiak. Pokazują, jakie budki można zainstalować w ogrodzie, by zachęcić ptaki do zamieszkania w nim.

Niemal 30% powierzchni Wyspy Sobieszewskiej pokrywają lasy. Mieczysława Cierpioł jest inicjatorką stworzenia na w tym miejscu osiedla dla ptaków. Na czym to polega?

Ptasie osiedle na Wyspie Sobieszewskiej

– Ideą było edukowanie lubiących ptaki, bo jednak nie każdy wejdzie na drzewo, by oglądać z wysokości budkę – wyjaśnia ekspertka. W tym celu zgromadzono w jednym miejscu różnego typu domki dla ptaków i w ten sposób powstało ptasie osiedle.

Czy to osiedle jest zamieszkałe, biorąc pod uwagę zagęszczenie budek na małej przestrzeni? Zawsze jest możliwe, że ptaki zajmą te budki. (...) Ptaki mają jednak swoje terytoria i na pewno puszczyk nie zamieszka w budce tu, ponieważ te budki są dla niego za nisko – mówi ornitolog i dodaje, że sikorka mogłaby znaleźć schronienie w budce na ptasim osiedlu.

Jakie ptaki mogą mieszkać w ogrodzie?

– Najlepiej zaczynać właśnie od budki dla sikorek – radzi ekspert. – Kolejny model to budka dla szpaka. Wszystkim kojarzy się on z ptakiem, który zjada wiśnie i czereśnie, ale w okresie lęgowym przerzuca się całkowicie na owady i niesamowicie oczyszcza ogród ze szkodników, więc warto go mieć – dodaje.

Jak jeszcze można pomóc ptakom w budowie gniazd? Ornitolog radzi udostępniać im sierść wyczesywaną ze zwierząt domowych. Ptaki wykorzystują ją jako wyściółkę, by mieć lepszą izolację termiczną.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Trójmiasto nieznane. Inspiracje na weekend w plenerze

Gdańskie Sobieszewo – dobre miejsce na urlop?

Sokoły wędrowne zamieszkały na Pałacu Kultury i Nauki. "Nie ma w tym nic dziwnego. One naturalnie żyją na skałach"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Pozostałe wiadomości