Styl życia

15-latek został pierwszym błogosławionym millenialsem. Media nazwały go "Bożym influencerem"

Styl życia

Aktualizacja:

10 października beatyfikowano zmarłego na białaczkę piętnastolatka z Mediolanu. Carlo Acutis został okrzyknięty przez włoskie media "patronem internetu" oraz "bożym influencerem". O cudach dokonanych przez Carlo, które utorowały mu drogę do beatyfikacji rozmawialiśmy z ojcem Pawłem Gużyńskim.

Carlo Acutis – chłopiec, który został beatyfikowany

Carlo Acutis to chłopiec, który w 2006 roku w wieku 15 lat zmarł na białaczkę, a ostatnio stał się pierwszym błogosławionym millenialsem, który został beatyfikowany w Asyżu we Włoszech. Mówi się także o tym, że w przyszłości nastolatek może zostać kanonizowany. Od czego się zaczęło?

Włoski nastolatek swoje krótkie życie poświęcił pomaganiu ludziom potrzebującym i ubogim. Z własnych oszczędności kupował śpiwory bezdomnym, a wieczorami przynosił im gorące napoje. Chłopiec pracował też jako wolontariusz w jadłodajni w Mediolanie. Co więcej, jego pasją były komputery. Carlo wykorzystywał je w celu ewangelizacji społeczeństwa, tworząc stronę internetową, która katalogowała cuda eucharystyczne. Nastolatek nazwany został nawet "bożym influencerem" oraz "patronem internetu".

Uważa się, że w 2013 roku, już po swojej śmierci, dokonał cudu. Polegał on na uzdrowieniu brazylijskiego dziecka, które cierpiało na rzadką wrodzoną anomalię trzustki.

Mama chorego chłopca z Brazylii usłyszała o Carlo i zaczęła nowennę, specjalny rodzaj 9-dniowej modlitwy za wstawiennictwem Carlo o uzdrowienie swojego syna. Potem całą rodzinę zabrała do kościoła na nabożeństwo. Ten mały chłopak, podszedłszy do obrazu Carlo, miał powiedzieć, że bardzo chciałby przestać wymiotować. Ta dynamika zmiany w tym dziecku zaczęła dokonywać się już na nabożeństwie. Dziecko stwierdziło, że już jest zdrowe i może jeść

– powiedział ojciec Paweł Gużyński.

Beatyfikacja Carlo

Watykańska Rada Lekarska Kongregacji ds. Świętych pozytywnie oceniła cud przypisywany Acutisowi w listopadzie zeszłego roku, co otworzyło drogę do beatyfikacji. Uroczystość odbyła się w bazylice św. Franciszka w Asyżu, który także całe swoje życie poświęcił ubogim. W wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii wierni śledzili ceremonię na telebimach ustawionych w pięciu miejscach w Asyżu.

Carlo charakteryzował się szczególnym rodzajem relacji z ludźmi i Panem Bogiem, a ta szczególność musi zawsze polegać na miłości

- powiedział ojciec Paweł Gużyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

2,5 mln norek zostanie zabitych w Danii. Wykryto koronawirusa na kilkudziesięciu fermach

Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński mają koronawirusa. Jak się czują?

98-latek pokonał koronawirusa. Pan Józef jest jednym z trzech rekordzistów

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości