Styl życia

Nadchodzi Blue Monday - co to za dzień i dlaczego go obchodzimy?

Styl życia

Aktualizacja:

Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem roku. Kiedy się pojawił i jak zyskał na popularności? Kiedy wypada w 2022 roku?

Nazwa Blue Monday częsta jest tłumaczona dosłownie, czyli "niebieski poniedziałek". Jednak nie o kolor w tym dniu chodzi. Angielski idiom "feeling blue" oznacza złe samopoczucie, bycie przybitym.

Czym jest Blue Monday?

Istnieje wiele historii na temat początku tego dnia. Termin po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku, kiedy to jedna z agencji podróżniczych opublikowała go w swojej broszurze. Pod teorią podpisał się wtedy brytyjski psycholog Cliff Arnal.

Twierdził, że datę "najbardziej depresyjnego dnia roku" obliczył na podstawie wielu względnych: czynników pogodowych, psychologicznych oraz ekonomicznych.

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Przez kolejne lata hasło zyskało na popularności, szczególnie pod wpływem mediów społecznościowych. Co roku tego dnia gwiazdy, influencerzy oraz firmy chętnie wypowiadają się na temat specyficznego "święta" oraz reklamują swoje produkty, korzystając ze znanego terminu.

Kiedy wypada Blue Monday w 2022 roku?

Przyjęło się, że Blue Monday wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W tym roku obchodzimy go 17 stycznia. Wielu naukowców kpi z tego określenia i twierdzi, że z nauką termin ma niewiele wspólnego.

Zobacz także:

Autor: Pola Namysł

Pozostałe wiadomości