Styl życia

4 porady dotyczące zakupów w Black Friday. O czym warto pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem zakupowego szaleństwa?

Styl życia

Black Friday (ang. Czarny Piątek) to święto, które kilkanaście lat temu trafiło do Polski z Zachodu. Jego idea jest bardzo prosta: dzień, w którym można pozwolić sobie na większe zakupy. Obecnie (2022) mamy do czynienia już z dwunastym rokiem, w którym w Polsce obchodzi się święto Black Friday. Poszczególne sklepy oferują wówczas atrakcyjne wyprzedaże... co nie oznacza jednak, że wszystkie zakupy mogą stanowić dla nas dobrą ofertę. Wręcz przeciwnie: warto przystopować i zastanowić się, które zakupy są rozsądne, a które można sobie odpuścić. Jeśli chcesz poznać kilka cennych porad dotyczących zakupów w Czarny Piątek, trafiłeś w idealne miejsce. Nasz artykuł zawiera kilka interesujących wskazówek — mogą one pomóc w uniknięciu nietrafionych, kosztownych zakupów. Powodzenia!

Black Friday — gdzie można znaleźć wyprzedaże?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: właściwie wszędzie. Czarny Piątek to dzień, który w krótkim czasie zyskał sporą popularność. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że do akcji promocyjnych w tym czasie przystąpiły firmy właściwie z każdej branży. Niektórzy sprzedawcy zainicjowali ciekawe wyprzedaże oraz eventy promocyjne, inne z kolei zdecydowały się na okazyjne ceny, obawiają się pokonania przez konkurencję.

Wśród sprzedawców, którzy oferują ciekawe rozwiązania dla swoich klientów, można znaleźć podmioty z takich branż jak na przykład:

 • produkty szybkozbywalne (z ang. FMCG — Fast Moving Consumer Goods), w tym w szczególności artykuły spożywcze;
 • odzież — ubrania, obuwie na każdą porę roku.

oraz wiele innych, w tym na przykład produkty AGD (artykuły gospodarstwa domowego) i RTV.

Porada nr 1: Elektronika i artykuły gospodarstwa domowego — dlaczego warto zdecydować się na takie zakupy w czasie Black Friday?

W czasie Black Friday właściwie każdy sklep wprowadza ciekawe akcje promocyjne. Do branż, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, należy sektor RTV i AGD. Dlaczego zakupy w tym obszarze mogą być dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: produkty z tej kategorii nie należą do najtańszych. Nawet takie produkty jak mikrofalówka czy smartfon z dolnej półki cenowej (z ang. low budget) wymagają poniesienia kosztu na poziomie nie niższym niż kilkaset złotych za jeden egzemplarz. Ponieważ obniżki w czasie Black Friday mają bardzo często od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, może to oznaczać oszczędności na poziomie kilkuset złotych. Wydaje się, że jest to lepsze rozwiązanie niż zaoszczędzenie kilkunastu złotych na zakupie T-shirtu, prawda?

Porada nr 2: Odwiedzaj strony internetowe, które dają Ci dostęp do pełnych informacji

Jeśli jesteś świadomym konsumentem i nie chcesz dokonać nieprzemyślanego zakupu, dobrym rozwiązaniem mogą być dla Ciebie zakupy w sklepie internetowym. Ważne jest wówczas, by dana platforma sprzedażowa zapewniała dostęp do niezbędnych informacji na temat produktu. Rozumie się przez to takie dane jak między innymi:

 • warunki sprzedaży — możliwość sprzedaży ratalnej, czas dostawy i koszt z tym związany, warunki promocji;
 • parametry techniczne — przykładowo, w przypadku chęci zakupu smartfona niezbędne będą dla Ciebie takie informacje jak przekątna ekranu (w calach), pojemność baterii (w Ah), pamięć RAM, liczba rdzeni w procesorze itp. Podobnie jest w przypadku telewizora, laptopa, konsoli czy pralki — oczywiście, katalog parametrów, na które warto wówczas zwrócić uwagę, będzie się nieco różnił.

Last but not least, warto pamiętać o takich usługach dodatkowych jak na przykład możliwość filtrowania produktów spełniających określone kryteria (np. cena niższa niż X lub przekątna ekranu niższa niż Y) czy sortowanie wyników wyszukiwania (cena: od najniższej itp.). Są to pozornie nieistotne aspekty, ale w rzeczywistości pełnią one bardzo ważną funkcję z punktu widzenia korzystania z platformy sprzedażowej przez przeciętnego użytkownika. Strona sklepu internetowego powinna bowiem nie tylko zawierać niezbędne informacje, ale także zapewniać wygodne poruszanie się. Taki stan rzeczy jest zgodny z koncepcją projektowania UX (z ang. User's Experience Design).

Dobrym pomysłem jest również kupowanie kilku produktów w jednym sklepie internetowym. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie czasu — zamiast spędzać wiele godzin na porównywaniu ofert różnych sprzedawców, można dokonać zakupów na jednej platformie. Dobrym przykładem jest tu sklep online znanej sieci handlowej Media Expert — ofertę można znaleźć na: https://www.mediaexpert.pl/lp,black-Friday. Asortyment sklepu obejmuje tak różnorodne produkty, jak na przykład:

 • smartfony,
 • piekarniki,
 • laptopy,
 • zmywarki,
 • pralki,
 • lodówki,
 • grzejniki.

Możliwy jest zakup produktów z górnej półki, jak i bardziej budżetowych modeli. 

Porada nr 3: Zaplanuj budżet, by uniknąć zbyt wysokich wydatków

Według ogólnej definicji budżet to zestawienie planowanych przychodów i wydatków. Budżety przygotowuje się w przypadku zarządzania finansami publicznymi (budżet państwa, miasta, gminy), przedsiębiorstwa czy pojedynczego projektu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by także w ramach budżetu domowego móc wydzielić określone środki na zakupy w Black Friday.

Dlaczego warto zdecydować się na takie działanie? Odpowiedź jest bardzo prosta — możemy wówczas uniknąć sytuacji, w której w szale zakupowym wydamy zbyt dużo. Idealnym trikiem jest wydzielenie sobie określonej kwoty; w zależności od Twoich potrzeb i możliwości może być to np. 500 złotych. Kwoty te warto podzielić np. na następujące kategorie:

 • 100 złotych na książki,
 • 200 złotych na drobną elektronikę (słuchawki, powerbank itp.),
 • 200 złotych na ubrania.

Z pewnością zadowoli Cię informacja, że obecnie na rynku aplikacji na urządzenia mobilne dostępne są programy do zarządzania domowym budżetem. Zazwyczaj koszt zakupu takiego oprogramowania nie przekracza równowartości kilkunastu złotych, a niektóre z aplikacji są całkowicie bezpłatne. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie należy "My Budget" autorstwa OneTwoApps. Dzięki "My Budget" można w krótkim czasie stworzyć wykresy pokazujące, na co wydajemy najwięcej pieniędzy oraz skąd pochodzą nasze przychody. Oczywiście, "My Budget" to nie jest jedyne dostępne rozwiązanie w tej kategorii. Do równie użytecznych należą na przykład "Finanse — wydatki i budżet" (producent: Innim Mobile Exp), za pomocą którego możliwe jest ujmowanie wydatków i przychodów oraz dzielenie ich według stworzonych przez siebie kategorii.

Zakupy w Black Friday, czyli rozwaga przede wszystkim

Dlaczego odpowiedzialne zarządzanie finansami jest tak ważne w obecnych czasach? Powód jest jeden: wysoka inflacja oraz obawy co do dalszego wzrostu cen. Taki stan rzeczy, że warto już teraz zacisnąć pasa oraz decydować się na wyłącznie takie zakupy, które są absolutnie niezbędne. Zamiast kupować kolejnego smartfona czy konsolę do gier, bez wątpienia bardziej rozsądnym działaniem jest wybór tylko potrzebnych produktów z kategorii RTV AGD.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości