Styl życia

Biosfera 2 – projekt, który podzielił świat nauki. Na czym polegało to ogromne przedsięwzięcie?

Styl życia

Naukowcy od dziesięcioleci starają się znaleźć sposób na kolonizację kosmosu. Jednym z przeprowadzonych przez nich eksperymentów był projekt Biosfera 2. Miał on sprawdzić, czy możliwe jest utrzymanie człowieka w samodzielnie wyhodowanym, zamkniętym ekosystemie. W programie rozmawialiśmy o tym, jak potoczyły się losy przedsięwzięcia.

Czym jest Biosfera 2?

Projekt o nazwie Biosfera 2 został zapoczątkowany pod koniec lat 80. XX wieku na pustyni w stanie Arizona. W miejscowości Oracle powstała największa szklarnia na świcie, która miała za zadanie naśladować zamknięty ekosystem. Jej budowa pochłonęła 200 milionów dolarów. Naukowcy chcieli za jej pomocą znaleźć odpowiedź na pytanie, czy człowiek jest w stanie odtworzyć ziemską biosferę na innych planetach. Obecnie Biosfera 2 jest zarządzana przez Uniwersytet Arizony i wciąż trwają w niej badania dotyczące m.in. procesów hydrologicznych zachodzących na Ziemi.

Biosfera 2 to zbiór największych zamkniętych ekosystemów, które powstały by zrozumieć zachodzące zmiany klimatyczne

– wytłumaczył John Adams, zastępca dyrektora Biosfery 2.

Kompleks zajmuje powierzchnię 12 tys. 700 metrów kwadratowych. Na jego terenie stworzono m.in. las tropikalny, namorzynowy, sawannę, pustynię mgielna i system oceaniczny.

Nieudany eksperyment

W 1991 roku ośmioro naukowców weszło do środka Biosfery 2, żeby spędzić tam 2 lata w całkowitej izolacji. O ich wyczynie opowiada film dokumentalny „Statek Ziemia”. Ich misją było utrzymanie się przy życiu dzięki samodzielnie wyhodowanej żywności i tlenowi pochodzącemu z roślin znajdujących się w szklarni.

Eksperyment zakończył się po dwóch latach i 20 minutach. W czasie jego trwania naukowcy zmuszeni byli korzystać z pomocy z zewnątrz, przez co niektórzy uznali przedsięwzięcie za porażkę. Otrzymywane przez załogę pożywienie nie było w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania kalorycznego jej członków.

Mimo że z żywieniowego punktu widzenia radzili sobie, to ciągle otrzymywali zbyt mało kalorii i byli głodni

– wyjaśnił Adams.

Przeszkodą okazał się również brak dostatecznie rozwiniętej technologii uprawy roślin.

Biosfera 2 - kolejne problemy

Dodatkowy problem dotyczył sfery psychologicznej. Naukowcy podzielili się na dwie 4-osobowe grupy, które miały sprzeczne opinie na temat tego, jakie kroki powinni podjąć. Sytuacja ta okazała się być bardzo stresująca dla zespołu i wpływała negatywnie na ich samopoczucie.

W opinii Adamsa eksperyment obnażył braki w naszej wiedzy na temat ziemskiego ekosystemu i stopnia jego skomplikowania. Zebrane dotychczas informacje nie są wystarczające, aby z powodzeniem odtworzyć biosferę naszej planety poza nią. Odwzorowanie naszego ekosystemu w całości wydaje się wręcz nierealne.

Jesteśmy w stanie wykorzystać część procesów biologicznych do przetrwania. Jeśli założymy kiedyś kolonię na księżycu czy Marsie, uważam, że i tak będziemy zmuszeni zintegrować nie tylko nasz biologiczny system, ale i system mechaniczny, by znaleźć równowagę w podtrzymywaniu życia

– powiedział zastępca dyrektora Biosfery 2.

ZOBACZ: Na temat Biosfery 2 rozmawialiśmy w studiu z biologiem z Centrum Nauki Kopernik, który opowiedział o szczegółach eksperymentu. Jak to doświadczenie zostało ocenione przez naukowców?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości