Styl życia

Bernie Sanders i jego jednopalczaste rękawice. Zobacz najpopularniejsze memy i virale

Styl życia

Od 20 stycznia Internet żyje zdjęciem amerykańskiego kongresmena - Berniego Sandersa, które zostało zrobione podczas zaprzysiężenia Joe Bidena. Zapytaliśmy eksperta od mediów społecznościowych Rafała Ferbera, dlaczego memy z Amerykaninem stały się tak popularne i przy okazji przypomnieliśmy najpopularniejsze viralowe akcje. Śmiechów nie było końca!

20 stycznia 2021 - Amerykanie zapamiętają na długo. To właśnie tego dnia Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Było to wielkie wydarzenie. Choć temperatura za oknem nie sprzyjała, zaproszeni licznie stawili się na ceremonię. Wśród nich był kongresmen USA - Bernie Sanders, który założył dość oryginalne, choć może nieprzystające do okoliczności rękawice: jednopalczaste, grubo tkane, z dość swobodnym wzorem.

Dzień Dobry TVN

Bernie Sanders - bohater memów

Jeden z fotoreporterów uchwycił ten fakt, a internauci szybko obraz z Bernim przerobili na mema. I tak kongresmen stał się gwiazdą Internetu. Dlatego zapytaliśmy Rafała Ferbera, twórcę fanpage "Mordor na Domaniewskiej", jak z pozoru zwykła fotografia może stać się memem i viralem, który przykazują sobie internauci na całym świecie. Dlaczego ludzie pokochali Berniego Sandersa?

- Trafił w dobry moment i trafił na podatny grunt. Nie da się tego zaplanować, by zostać memem czy viralem - oznajmił ekspert od social mediów.

Następnie podkreślił, że zdjęcie jest autentyczne, a nie pozowane. I być może właśnie to przekonało internautów.

– Miał to trochę gdzieś. Był poza tym wszystkim. Musiał tam po prostu odsiedzieć, bo wypadało i chciał pewnie wracać już do domu. On nie miał nad tym kontroli. Nie przewidział raczej, że stanie się memem - dodał.

Dzień Dobry TVN

Kultura memów i virali

Zdjęcie Berniego to tylko kolejny przykład potęgi internetu. A który mem i viaral zapoczątkował tę kulturę? Ekspert od mediów społecznościowych przyznał, że po pierwsze na próżno szukać konkretnej daty, a po drugie trzeba też ustalić, czym w ogóle jest viral.

- Dla mnie viralem jest to, co wchodzi do popkultury i języka potocznego. Pamiętam, jak byłem małym szkrabem i były pierwsze reklamy w telewizji "Ojciec, prać?" – Pollena 2000, czy "A łyżka na to - niemożliwe". To jest oderwane od kontekstu, a każdy to zrozumie - oświadczył.

Slogany te wywodzą się z reklam lat 90. Młodsze pokolenie może ich zatem nie kojarzyć. Zapytaliśmy więc, czym w ostatnich latach żył Internet?

- Internet to są kotki i pieski. Mój ukochany to jest Grumpy Cat, ale żeby oddać też cześć pieskom – to "pieseł doge". Powstały nawet kryptowaluty "dogecoin"- wyjaśnił Rafał.

Dzień Dobry TVN

W przypadku memów z "piesełem" obowiązkowo muszą znaleźć się teksty pisane czcionką Comic Sans.

Dzień Dobry TVN

Najpopularniejsze akcje viralowe wszechczasów

Memy czy virale nie tylko komentują rzeczywistość lub bawią. One mogą również przysłużyć się ludzkości. I tak ekspert przypomniał "Ice Bucket Challenge", który powstał w szczytnym celu.

– To były lata 2014-2015. Pamiętam, że cały mój facebookowy wall polewał się wodą, żeby propagować świadomość na temat stwardnienia rozsianego - oznajmił.

Kolejnym takim przykładem była "Ostatnia puszka dla prezydenta Adamowicza".

– To była typowo spontaniczna akcja. Dzień po tragedii pani stwierdziła, że zorganizuje taką zbiórkę. Planowała zebrać tysiąc lub dwa tysiące złotych, a było prawie 16 milionów złotych. To jedna z największych zbiórek zorganizowanych na Facebooku - powiedział Rafał Ferber.

Przypomnijmy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła za tę kwotę sprzęt medyczny dla kilku pomorskich instytucji. Poza tym, zdaniem eksperta, coroczną zbiórkę WOŚP również możemy uznać za viral. I to największy w Polsce.

– Nie polewamy się zimną wodą, tylko część Polaków stoi na mrozie i zbiera pieniądze, a pozostali wrzucają je do puszki - mówił.

Te przykłady pokazują, że Internet, virale i śmieszne obrazki można wykorzystać w szczytnym celu!

A pamiętacie "Coffin dance" ? Wiecie, dlaczego stał się tak popularny, pomimo że porusza tematykę śmierci? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dress code podczas zaprzysiężenia prezydenta USA. Co symbolizowały kreacje?

András Arató - człowiek, który stał się memem. "Jestem szczęśliwy, gdy mogę tchnąć trochę radości w czyjeś życie"

Robert Makłowicz o podbijaniu Internetu i memach na swój temat. "Jestem tylko skromnym pasem transmisyjnym, który świat pokazuje"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości