Styl życia

Kwietniowa Pozytywka wręczona. Wielki sukces akcji #DrukarzeDlaSzpitali

Styl życia

Aktualizacja:

W trudnym dla wszystkich czasie, kiedy zmagamy się z zagrożeniem zakażenia koronowirusem, wiele osób angażuje się w szczytne akcje. Bartłomiej Jarkiewicz jako właściciel drukarek 3D wraz ze swoim zespołem okazał pomoc, wytwarzając przyłbice ochronne i gogle dla służby medycznej. I właśnie za to przyznaliśmy akcji #DrukarzeDlaSzpitali kwietniową Pozytywkę.

Akcja #DrukarzeDlaSzpitali

Czteroosobowy zespół, którego członkiem jest Bartłomiej Jarkiewicz zainicjował akcję #DrukarzeDlaSzpitali, która osiągnęła ogólnopolski zasięg.

Koordynatorzy projektu swoje działania rozpoczęli od produkcji ochronnych masek na twarz, w postaci osłon z przezroczystego plastiku. To jedno z rozwiązań, które może zapobiegać zarażaniu drogą kropelkową.

Kolejnym pomysłem były prace nad goglami ochronnymi, ponieważ wirus może zostać wprowadzony do organizmu również przez potarcie oka czy dostanie się do nich kropelek śliny.

Formularzy zgłoszeniowych cały czas przybywa. Jesteśmy w stanie wykonywać dziennie 1000-1200 przyłbic. W tym momencie rozmawiamy z zakładami zajmującymi się masową produkcją za pomocą wtrysku. Wtedy nasza moc przerobowa wzrośnie gigantycznie. Docelowo chcemy tworzyć 100 tysięcy przyłbic

– mówił Bartłomiej Jarkiewicz.

Osoby zaangażowane w akcje

Obecnie akcja poszerzyła swoje zasięgi, zaangażowanych jest w nią 700 wolontariuszy-drukarzy. Jednak osób chętnych do pomocy wciąż przybywa. Do inicjatorów zgłosiły się także osoby posiadające wtryskarki, czyli sprzęt do wytwarzania gogli.

Grupa niesie pomoc lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Oprócz szpitali pomoc trafia też do innych służb. Sprzęt dostarczono już do Straży Miejskiej w Łomiankach, pomóc postanowiono też domom i ośrodkom pomocy społecznej .

Przez ten miesiąc udało nam się wydrukować masę przyłbic, pozyskać nowych wolontariuszy. Akcja się spopularyzowała. Ponad 300 jednostek chce być beneficjentami. Cały czas pracujemy, żeby zrealizować te cele

– podkreślał laureat "Pozytywki".

Ile czasu zajmuje wyprodukowanie sprzętu?

Grupa szacuje, że jest w stanie wytworzyć do 7 tysięcy sztuk dziennie. Na każdej z nich znajduje się napis: „jesteśmy z wami” albo „dziękujemy za waszą pracę”.

Jeśli i wy chcecie wspomóc szlachetną inicjatywę, to na stronie Zrzutka.pl pod hasztagiem #DrukarzeDlaSzpitali organizowana jest zbiórka pieniędzy na materiały (folie i gumki do przyłbic).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości