Styl życia

Busy bez kierowcy już w Polsce. "Będą przyjeżdżać w dogodnym momencie"

Styl życia

Autor:
Sylwia
Wołoch
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Przesiądź się do transportu publicznego
Dzień Dobry TVNPrzesiądź się do transportu publicznego

Autobusy autonomiczne stają się rzeczywistością. Zmiany są niezbędne, by więcej osób decydowało się na wybór środków transportu publicznego, tym samym ograniczając wydzielanie spalin. Dlaczego warto, chociaż czasami, zrezygnować z częstych podróży samochodem na rzecz komunikacji miejskiej?

Do czego służy i jak działa pojazd autonomiczny?

Jak wyjaśnia specjalistka od przyszłości komunikacji miejskiej, Martyna Wojciechowska, elektryczny minibus autonomiczny wykorzystywany będzie w transporcie publicznym jako uzupełnienie komunikacji miejskiej. Będziemy mogli poruszać się nim do szkoły czy pracy.

- Pasażerowie będą mogli zamawiać przejazdy dzięki aplikacji mobilnej, pojazd będzie przyjeżdżać w dogodnym momencie - opowiada.

Jak tłumaczy Michał Polończyk, choć minibus porusza się samodzielnie, na pokładzie musi znajdować się operator, ponieważ jest to wymóg przepisów. W Stanach Zjednoczonych nie jest to już konieczne i podobne pojazdy poruszają się po drogach zupełnie same. Autonomiczne minibusy można już spotkać w Europie, między innymi na terenach zamkniętych – wożą kuracjuszy po uzdrowiskach czy poruszają się po dużych cmentarzach. Jak mówi Michał Polończyk, jest plan, aby pojazdy w Niemczech w przyszłym roku poruszały się po drogach publicznych.

Dodaje, że nad swoim pojazdem pracują także Gliwice. – Będzie on powstawał już w 2022 roku, w roku 2023 chcemy wdrożyć go w Polsce.

Dlaczego warto wybierać komunikację miejską?

Gościem w Dzień Dobry TVN był Marcin Żabiński, należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

– Lubię z niej korzystać między innymi dlatego, że jest wiele rzeczy, którymi można się w niej zająć, jak np. czytanie gazety, czego w samochodzie nie mógłbym zrobić. W dużych miastach poruszanie się po ścisłym centrum daje też poczucie wolności – opowiada.

Zwraca także uwagę, że warto korzystać z różnego rodzaju środków komunikacji i chociaż kilka razy w tygodniu zrezygnować z samochodu na rzecz roweru czy transportu publicznego.

W studiu pojawiła się też aktorka Katarzyna Ankudowicz. Pozwała ona miasto i Skarb Państwa za złą jakość powietrza. W październiku 2021 roku sąd rejonowy w Warszawie przyznał jej rację. Skarb Państwa i - po raz pierwszy – miasto, muszą zapłacić 10 tys. złotych na rzecz hospicjum.

- Bardzo lubię zamknąć się w swojej banieczce, czyli samochodzie, zwłaszcza, że nasza praca polega na kontakcie z wieloma ludźmi i często jest hałas, wtedy trzeba się czasem odizolować. Staram się jednak to mieszać i używać transportu hybrydowego. Tam gdzie można jadę pociągiem, gdzie się nie da, jadę autem. W godzinach szczytu wybór transportu miejskiego jest logiczniejszy. Jeżeli jednak miałabym jechać daleko, z bagażami lub dzieckiem, prawdopodobnie wybrałabym samochód. W wyborze pomaga szersza perspektywa i świadomość, że są też inni ludzie, którym swoją rurą wydechową psuję życie i zdrowie – wyjaśnia aktorka.

W kwestii ważkości wyboru transportu publicznego nad samochodem wypowiedział się także dr Michał Wolański, adiunkt SGH należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Ostatni raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego pokazuje, że dużo unijnych środków wydaje się na transport miejski. Wydaje się po to, by autobusy, tramwaje były nowsze, natomiast miasta nie rozbudowują sieci komunikacji publicznej. Trybunał zwrócił uwagę, że komunikacji powinno być coraz więcej – w Polsce w skali całego kraju jest jej jednak coraz mniej. Dramat jest szczególnie poza miastami – wielu ludzi wjeżdża do miasta samochodami za 5 tys. złotych albo i mniej, bo nie mają innej opcji dojazdu spod domu. Brakuje także dobrego marketingu w transporcie publicznym – tłumaczy specjalista.

Jak zaznacza, wpływ na ograniczanie liczby połączeń komunikacji mają zmiany cen prądu w stosunku do cen paliwa. Dodaje, że wybór komunikacji miejskiej zamiast samochodów może przyczynić się nie tylko do ograniczenia emisji spalin, ale też do większej ilości roślinności w mieście, co może skutkować mniejszą chęcią uciekania za miasto.

Przesiądź się do transportu publicznego
Przesiądź się do transportu publicznegoZmiana jest potrzebna, bo samochody nie tylko generują korki ale przede wszystkim emitują spaliny. Dlaczego zatem warto zrezygnować z przemieszczania się samochodem i przesiąść się do komunikacji miejskiej?
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości