Styl życia

Wybitne władczynie Polski, które urodziły się, by rządzić mężczyznami. "Fakty są przemilczane"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Polska historia pełna przemilczeń i manipulacji
Polska historia pełna przemilczeń i manipulacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNPolska historia pełna przemilczeń i manipulacji

W dziejach Polski nie brakowało kobiet, które wyróżniały się niezwykłą siłą i godną podziwu determinacją. Życiorysy takich postaci jak Jadwiga Andegaweńska, Anna Jagiellonka czy Bona Sforza udowadniają, że płeć piękna odegrała w historii naszego kraju niebagatelną rolę. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym historyczka Agnieszka Jankowiak-Maik.

Kobiety w historii Polski

Na kartach historii Polski zapisało się wiele wyjątkowych kobiet. Niestety ich sylwetki w większości przypadków obudowane są stereotypami. Agnieszka Jankowiak-Maik postanowiła z nimi zawalczyć i tak narodziła się wyjątkowa książka. "Historia, której nie było" to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które pragną zagłębić się w nieznane fakty dotyczące dziejów naszego kraju.

Poezja i proza

Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W gronie inspirujących pań, które setki lat temu odegrały istotną rolę w rozwoju państwa polskiego, wyróżniają się Jadwiga Andegaweńska i Anna Jagiellonka. W Dzień Dobry TVN doświadczona historyczka podkreśliła, że to właśnie one zostały formalnie koronowane na króla.

- Jadwiga przedstawiana jest w książkach, podręcznikach jako święta, dobra, poświęcająca się, odarta z takiego człowieczeństwa, a to była niezła babka. Dowodziła wyprawą wojenną. Krzyżacy uważali, że to z nią należy paktować czy prowadzić jakieś kontakty dyplomatyczne, a nie z jej nieokrzesanym mężem. Pewne fakty są przemilczane, pomijane, odrzucane, żeby pasowała do stereotypu pięknej i świętej - zauważyła Agnieszka Jankowiak-Maik.

Stereotypy i uproszczenia w historii

Bona Sforza to kolejna kobieta, która w szczególny sposób zapisała się na kartach historii. Okazuje się, że ona także poddawana była niesprawiedliwej ocenie. Zaradna władczyni zdawała się wyprzedzać swoją epokę, a to niekoniecznie przypadło do gustu jej współczesnym.

- Przede wszystkim jest przedstawiana jako trucicielka i kobieta brzydka, nieatrakcyjna, otyła. O mężczyznach w historii rzadko kiedy pisze się z perspektywy wyglądu, o kobietach częściej (...). Jeden z jej nauczycieli powiedział, że ona się urodziła, by rządzić mężczyznami. Głównie dlatego doczekała się tej czarnej legendy, ponieważ to się polskiej szlachcie nie podobało - wyjaśniła Agnieszka Jankowiak-Maik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości