Agata Załęcka zeszła 45,5 m pod wodę. "Biorę jeden wdech do płuc przed zejściem pod wodę"

Styl życia

Aktualizacja:

Mało kto wie, że Agata Załęcka, oprócz tego że jest aktorką, od niedawna oddaje się pasji nurkowania. Najpierw zaczynała od zwykłego scuba divingu, ale 2,5 miesiąca temu spróbowała wolnego schodzenia pod wodę na jednym oddechu. Okazało się, że jest wybitnie utalentowana w tym kierunku – o czym zresztą mówią jej trenerzy. W parę miesięcy zrobiła to, do czego inni dochodzą latami.

Kim jest Agata Załęcka?

Agata Ząłęcka to aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna dobrze znana fanom serialu "Zakochani po uszy", gdzie wciela się w postać Elwiry Witos - matki Sylwii. W wolnych chwilach realizuje swoją pasję - freediving. Zaledwie promil osób uprawiających ten ekstremalny sport potrafi wyrównywać ciśnienie siłą woli, bez zatykania nosa – Agata posiada te umiejętności.

- Od dziecka marzyłam, żeby być syreną i żyć pod wodą. Najpierw nauczyłam się nurkować, a potem pływać. Zaczęłam od scuba divingu, ale zawsze marzyłam o freedivingu. Przypadkiem zostałam zaproszona na nurkowanie sprzętowe i zobaczyłam freediverów - powiedziała Agata.

Jak trenować freediving?

Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Podczas zanurzenia nurek nie używa akwalungu. Agata Załęcka opowiedziała nam, jak przetrwać pod wodą.

- Ważne jest to, żeby pod wodą zachowywać się w spowolnionym tempie. Kiedy tylko dotykamy twarzą wody, pojawia się u nas odruch nurkowy ssaków - metabolizm i serce zaczyna pracować wolniej, abyśmy przetrwali pod wodą zużywając mniej tlenu - powiedziała.

- Ludzie, którzy nurkują z akwalungiem muszą zrobić przystanek bezpieczeństwa na 5 m, freediving tego nie wymaga, gdyż nie oddycham powietrzem sprzężonym z butli. Biorę jeden wdech do płuc przed zejściem pod wodę - dodała.

Sportsmenka zapewnia, że wszystko co robi, jest bezpieczne. Przy każdorazowym zejściu pod wodę towarzyszy jej asysta.

- Uprawiam ten sport w bezpiecznych warunkach, przy asekuracji moich kolegów instruktorów, którzy dzielą się ze mną swoją wiedzą. Trzeba uważać aby nie zdarzył się blackout, czyli omdlenie. Pod wodą płuca się kurczą, w zależności od głębokości, ale to wyjście z wody jest najtrudniejsze, kiedy wszystko wraca do swoich rozmiarów i wtedy okazuje się czy mamy odpowiednią ilość tlenu do wynurzenia - mówiła Agata Załęcka.

W naszym materiale aktorka pobiła swój własny rekord, dotykając dna najgłębszego basenu na świecie o głębokości 45,5 m! Zobaczcie wideo: Podwodny świat Agaty Załęckiej

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Piotr Wojtasik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: