Styl życia

17-latka na stypendium w Tanzanii. "Uczę się w międzynarodowym systemie szkolnictwa, tam wszystko jest inne"

Styl życia

Aktualizacja:

Zosia Kiestrzyn to licealistka, która uczęszcza do szkoły w Afryce. Uczennica otrzymała stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata, dzięki czemu mogła rozpocząć dwuletnią przygodę naukową w United World College East Africa w Tanzanii. Jak wygląda jej życie z dala od domu? O tym opowiedziała nam sama Zofia oraz jej mama Anna Kiestrzyn.

Polska uczennica na stypendium w Tanzanii

17-letnia Zofia Kiestrzyn z Inowrocławia właśnie przyleciała na święta do Polski. Licealistka, która zdecydowała się podjąć dwuletnią naukę z dala od domu, opowiedziała nam o swoich przeżyciach. Jak to się zaczęło? Rok temu Zosia przez przypadek trafiła w sieci na ogłoszenie, które ją zainteresowało. Wzięła udział w konkursie Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata o stypendia do szkół UWC na całym świecie. Jak się później okazało, z powodzeniem przeszła wszystkie etapy kwalifikacji.

- Dużo szukałam, byłam zainteresowana nauką za granicą, żeby gdzieś wyjechać poza swój dom. Znalazłam przez przypadek na Facebooku reklamę i postanowiłam, że aplikuję - powiedziała Zosia.

O pomyśle Zosi rodzice dowiedzieli się już pod koniec konkursu. Pewnego dnia nastolatka ogłosiła rodzinie, że musi udać się do Warszawy na finałowy etap konkursu. Mimo obaw mama uczennicy postanowiła, że nie będzie stawać córce na drodze do rozwoju.

- My z mężem dowiedzieliśmy się już na finale, kiedy pewnego dnia Zosia stwierdziła, że 30 listopada musimy być w Warszawie, ponieważ dostała się do ścisłego finału i bierze udział w konkursie o stypendium. O konkursie wiedziałam bardzo mało – powiedziała mama.

Zosia po wielu etapach rekrutacji otrzymała stypendium. Na podstawie przedstawionych wartości została przydzielona przez polski komitet do szkoły United World College East Africa w Tanzanii. Obecnie nastolatka ukończyła trzeci miesiąc nauki. Jakie są jej wrażenia?

W Tanzanii jestem od sierpnia, ale już się wdrożyłam w ten system, bo to jest zupełnie inny system niż w Polsce. To jest zupełnie inny kraj, jest wspaniała przyroda i są zupełni inni ludzie. Nikt się nie spieszy, wszystko jest na spokojnie

- opowiadała Zosia.

Edukacja w Tanzanii

Zosia zdradziła nam, jak w afrykańskiej szkole wygląda edukacja. Jak przyznała, wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Ponadto każdy uczeń ma możliwość wyboru przedmiotów, które go interesują. Licealistka, z racji tego, że pragnie zdawać na medycynę, wybrała rozszerzoną biologię i chemię, a także geografię, literaturę angielską, język francuski i matematykę.

Po szkole Zosia uczestniczy w wielu klubach, zajęciach pozalekcyjnych i wolontariatach organizowanych zarówno przez szkołę, jak i uczniów. Nastolatka prowadzi m.in. zajęcia z Zumby, uczęszcza na piłkę nożną oraz odwiedza tamtejszy szpital KCMC, gdzie wraz z grupą prowadzi różne akcje dla pacjentów. W wolnym czasie uczennica korzysta także z oferowanych wycieczek. Dzięki temu zwiedza nowe miejsca i poznaje kulturę i historię rdzennych mieszkańców.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Sąsiedzi odcięli ją od bieżącej wody i kanalizacji. Z 10-letnim dzieckiem żyje tak już dwa lata

Co robić w ferie zimowe spędzone w domu?

Mimo problemów finansowych ta restauracja wspiera seniorów i medyków. "Ta pomoc jest pocieszająca"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości