Styl życia

Aplikacja, która nie pozwala zasnąć kierowcy w trakcie jazdy. Stworzył ją 17-latek z Polski

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
17-latek zwycięzcą międzynarodowego konkursu

Maksymilian Paczyński został laureatem międzynarodowego konkursu organizowanego przez światowy koncern IT z San Francisco. Nastolatek stworzył algorytm "FATIK", który uniemożliwia zaśnięcie za kierownicą. Jego projekt pokonał setki innych z najróżniejszych zakątków świata.

17-latek zwycięzcą międzynarodowego konkursu 

Maksymilian Paczyński okazał się najlepszy w konkursie ogłoszonym przez globalną firmę informatyczną. Wszystkie etapy konkursu - włącznie z wielkim finałem - odbywały się on-line, a o jego talencie zdążył już usłyszeć cały świat. Niedawno wystąpił na forum cyfrowym ONZ w Katowicach. Ma również na „koncie osiągnieć” spotkanie z CEO olbrzymiego koncernu. Przyjął go również prezes Rady Ministrów.

- Mój program, jak wiele mu podobnych, rozpoznaje u kierowcy fazę mikro snu, natomiast zbiera też dane, na postawie których można stwierdzić, czy kierowca jest zmęczony - tłumaczy i dodaje, że urządzenie kontroluje mimikę, ruchy gałek ocznych oraz ruchy głowy. - Moja analiza danych pokazuje, czy kierowca jest zmęczony bądź zestresowany.

Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja Źródło: Dzień Dobry TVN

Aplikacja, która chroni przed wypadkami

Tworząc aplikację Maksymilian musiał wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu informatyki, ale również psychologii i biologii.

- Program uwzględnia długość mrugnięcia, jeśli jest ona powyżej czasu mikro snu, automatycznie włącza alarm - wyjaśniał Maksymilian w materiałach konkursowych. - Przed globalnym konkursem projekt miał duże aktualizacje, dodane zostały najważniejsze kwestie dotyczące ruchu i jego analizy.

Młody programista wziął udział w konkursie, dzięki nauczycielowi ze swojej szkoły, czyli Liceum Mikołaja Kopernika w Iłży. 17-latek ma już pierwszą poważną współpracę i wspomina o przeprowadzce do Doliny Krzemowej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości