Razem z Ukrainą

Jakim szefem jest Wołodymyr Zełenski? Była rzeczniczka prasowa: "Potrafi pracować całą dobę"

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Opisała w książce jak pracuje się z prezydentem Ukrainy
Opisała w książce jak pracuje się z prezydentem Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Julia Mendel to ukraińska dziennikarka, która w 2019 roku wygrała otwarty konkurs na stanowisko rzecznika prasowego prezydenta Ukrainy. Przez kilka lat współpracowała z samym Wołodymyrem Zełenskim i była świadkiem jego licznych rozmów z przywódcami innych krajów, w tym z Władimirem Putinem. Jak młoda kobieta ocenia współpracę z ukraińskim liderem?

Wołodymyr Zełenski w roli szefa

Julia Mendel ma duże doświadczenie w pracy medialnej. W 2019 roku wzięła więc udział w ogłoszonym na Facebooku otwartym i (jak zaznacza) przejrzystym konkursie na stanowisko rzecznika prasowego Wołodymyra Zełenskiego. Zanim pokonała około czterech tysięcy kandydujących osób, stanęła w ogniu pytań polityka i jego doradców.

- Było to bardzo trudne. Na końcu była rozmowa z samym prezydentem. Zapytał mnie, jaka jest moja motywacja, czemu chcę dostać tę pracę. Powiedziałam: "Jeżeli ktoś wywodzi się z prowincji Ukrainy z ubogiego domu i może demokratyczną drogą zostać prezydentem, a z drugiej strony jestem ja, dziennikarka, też z biednego domu, ale z innego rejonu i mogę w sposób transparentny zostać Pana rzeczniczką, to czy to nie jest ukraińskie marzenie?" - wspomina w Dzień Dobry TVN Julia Mendel. Kobieta jest przekonana, że właśnie ta odpowiedź zagwarantowała jej powodzenie w procesie rekrutacyjnym.

Julia Mendel była rzeczniczką prasową Wołodymyra Zełenskiego od 2019 do 2021 roku. Towarzyszyła mu podczas wielu wyjazdów i ważnych debat politycznych. Po latach współpracy wymienia jedną charakterystyczną cechę swojego szefa. - Zauważyłam, że on jest niezwykle pracowitą osobą. Jeżeli jest kryzys, to on potrafi niemalże całą dobę i cały tydzień pracować - ocenia ukraińska dziennikarka.

Komik czy mąż stanu? Wołodymyr Zełenski oczami byłej współpracowniczki

28 września na polskim rynku wydawniczym ukaże się książka "Walka naszego życia", której autorką jest Julia Mendel. Dziennikarka opisuje w niej lata współpracy z Wołodymyrem Zełenskim oraz jego wewnętrzną przemianę, która miała wpływ na ogólny wizerunek polityka. Jednocześnie zaznacza, że prezydent zawsze odznaczał się dużą odwagą.

- Przepoczwarzył się z komika w męża stanu - w takiego, jakiego go znamy, czyli przywódcę kraju, który toczy wojnę. On nigdy nie był strachliwy. Zawsze szedł na pierwszą linię frontu - ocenia była rzeczniczka prasowa.

Dla potwierdzenia swoich słów wspomniała w Dzień Dobry TVN o służbowych podróżach Zełenskiego do objętego walkami od 2014 roku Donbasu.

- Zawsze chciał spotkać się ze zwykłymi żołnierzami - nawet w trakcie ostrzału i nawet kiedy jego ochroniarze zabraniali mu. On mówił: "Ja jestem liderem. Ja nie mogę uciekać, kiedy moi obywatele walczą". Dlatego, kiedy zaproponowano mu wyjazd z Kijowa, wiedziałam, że się nie zgodzi - komentuje Julia Mendel.

Ukraińska dziennikarka w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem nazwała Władimira Putina "małpą z granatem". Czym uargumentowała swoją opinię? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości