Razem z Ukrainą

Ukraińskie żołnierki torturowane w rosyjskiej niewoli. "Nowe szokujące dowody"

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Ukraińska żołnierka

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka alarmuje, że Rosjanie złamali konwencję genewską o traktowaniu jeńców wojennych. Żołnierki z Ukrainy, które trafiły do niewoli, a następnie zostały wypuszczone w zamian za pojmanych rosyjskich okupantów, były poddawane torturom.

Ukraińskie żołnierki w rosyjskiej niewoli

- Ukraińskie żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były poddawane torturom i brutalnemu traktowaniu - poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa. Przekazała, że znajdowane są "nowe szokujące dowody złamania przez Rosję konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych".

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jak przekazała, wśród 86 uwolnionych z rosyjskiej niewoli żołnierek były kobiety, które w czasie niewoli zostały poddane brutalnemu traktowaniu. Kobiety zostały wywiezione na terytorium Białorusi, a następnie do aresztu śledczego w Briańsku na zachodzie Rosji, gdzie były torturowane i im grożono.

Rosjanie torturowali żołnierki z Ukrainy

Jak podaje ukraińska rzeczniczka praw człowieka, lista działań represyjnych wobec Ukrainek nie była krótka.

- Wojskowe były rozbierane do naga w obecności mężczyzn, zmuszano je do robienia przysiadów, obcinano włosy i ustawicznie prowadzono na przesłuchania, próbując je złamać - wylicza Ludmyła Denisowa.

Niektóre kobiety były zmuszane do udziału w nagrywaniu propagandowych materiałów, wymagano od nich mówienia po rosyjsku.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Valeriia Sivakova/Getty Images

Pozostałe wiadomości