Razem z Ukrainą

Ta rodzina przyjęła do siebie ponad 1000 osób z Ukrainy. "Nie rozumiałam, po co to robi"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
S.Witas/Y.Yaryna
Rodzina, która przyjęła do siebie ponad 1000 osób z Ukrainy
Rodzina, która przyjęła do siebie ponad 1000 osób z Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Dorota Barańska to przedsiębiorczyni. W prowadzonych przez nią hotelach nowy dom znalazło ponad 1000 osób z Ukrainy. Jak się okazuje, to nie pierwsza akcja pomocowa, w którą zaangażowała się wraz z rodziną.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

W trzech hotelach prowadzonych przez Dorotę Barańską nowy dom znalazło już ponad 1000 uchodźców z Ukrainy. - Staramy się przede wszystkim pomóc tym osobom, które przyjeżdżają, natomiast są takie gorsze dni, gdy trudno jest sobie poradzić z tym, co się widzi lub słyszy - opowiada.

- To Dorota podjęła pierwszy temat, gdy zadzwoniono do niej, czy przyjmie 9-osobową grupę. Ta grupa miała przyjechać - nie dojechała, bo podobno została ostrzelana - tłumaczy ojciec Doroty, Daniel Sip.

Rodzina przyjęła ponad 1000 osób

Rodzina Doroty od wielu lat angażuje się w różne akcje pomocowe - m.in. wpiera dom dziecka czy dożywia dzieci z najuboższych rodzin. W pandemii stworzyła pierwszą czerwoną linię, która wznowiła swoją działalność po wybuchu wojny w Ukrainie. - Wszystkie nowe transporty, które do nas dojechały, to byli ludzie z małą reklamówką lub z jedną torbą - podkreśla wolontariuszka Renata Chruszcz.

Kobiety z Ukrainy, które zamieszkały w hotelu, szybko zaczęły organizować swoje działania. - Zrobiły dyżury i pomagają w kuchni, bo żeby się szybciej zaaklimatyzować, musimy robić to, co zwykle, mieć jakąś rutynę - tłumaczy uchodźczyni Ivanna Popudnyk.

Dorota Barańska codziennie odbiera kolejne telefony z prośbą o pomoc. - W takich sytuacjach trudno jest powiedzieć "proszę szukać gdzie indziej", w momencie gdzie my wiemy, że mamy jeszcze wolne miejsce - wyjaśnia przedsiębiorczyni.

Bohaterską postawę kobiety doceniają wszyscy. - Ma dużo miłosierdzia. Na początku nie rozumiałam, po co to robi, gdzie jest haczyk. Gdy poznałam ją bliżej i zobaczyłam, jak Dorota funkcjonuje na co dzień, pomyślałam "ona przecież ma biznes, a opiekuje się nami". Ona codziennie przychodzi - jednego przytuli, pomoże załatwić jakieś sprawy, w tym samym czasie zadzwoni do szpitala drugą ręką po karetkę - podkreśla Ivanna Popudnyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: S.Witas/Y.Yaryna

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości