Razem z Ukrainą

Władimir Putin oblany krwią Ukraińców. Przejmujący artystyczny protest przeciwko wojnie

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
onet.pl
Władimir Putin

Andriej Mołodkin to wybitny artysta konceptualny. Tworzy innowacyjne instalacje, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Mimo że jest Rosjaninem, nie uległ kremlowskiej propagandzie i sprzeciwia się wojnie w Ukrainie. Wykorzystał portret Władimira Putina i oblał go prawdziwą krwią, którą pozyskał od ukraińskich przyjaciół. Dramaturgii przejmującemu dziełu dodają odgłosy bicia serca.

Władimir Putin we krwi Ukraińców

"Putin wypełniony ukraińską krwią" - tak zatytułowano stworzone przez rosyjskiego artystę dzieło. Andriej Mołodkin potępił politykę prezydenta swojego kraju i jawnie sprzeciwił się rozpoczętej 24 lutego wojnie w Ukrainie. Zrobił to w niezwykle oryginalny sposób. Spożytkował twórcze umiejętności i zaprojektował instalację z przerażającym portretem dyktatora.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Podobizna Władimira Putina została umieszczona na ośmiometrowym bloku akrylowym. Kontury twarzy polityka namalowane są prawdziwą krwią. Ale to niejedyny element dzieła, w którym ten naturalny surowiec został wykorzystany. Andriej Mołodkin zaprosił do projektu ukraińskich przyjaciół - głównie mieszkających we Francji mężczyzn, którzy oddali mu swoją krew, zanim wyruszyli do Ukrainy, by ratować naród z rąk wroga.

- Musiałem wrócić, by bronić ojczyzny. Oddałem krew, zanim przyjechałem walczyć, aby pokazać, czyja krew jest przelewana z rąk jednego człowieka - wyznał jeden z dawców, Ołeksandr Turczyniec. Żony i dzieci gotowych do walki ukraińskich ochotników pozostały we Foundry, a krew mężczyzn wtłoczono do instalacji artystycznej, która 23 marca na jakiś czas zawisła jako ikona w ołtarzu kościoła w centrum Londynu.

Projekcja portretu Putina to wizualne arcydzieło. W instalacji pojawia się wolno spływająca po całym bloku krew, a dramaturgii dodają odgłosy bicia serca.

Andriej Mołodkin - kontrowersyjny rosyjski artysta

Andriej Mołodkin często wykorzystuje w swoich pracach naturalne surowce, w tym ropę naftową. Mężczyzna urodził się i wychowywał w ZSRR. Służył w Armii Radzieckiej, z której wyniósł moc doświadczeń. Był naocznym świadkiem samobójstwa kolegi z wojska, który skierował pocisk prosto w swoje serce. To właśnie wtedy w Andrieju narodził się pomysł, by krew potraktować jako wartościowe narzędzie artystyczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news/TVN24

Pozostałe wiadomości