Pomoc Ukrainie

Znane aktorki przyjęły rodziny z Ukrainy. "Musiałam bardzo szybko zadziałać"

Pomoc Ukrainie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Przyjęły pod swój dach rodziny z Ukrainy
Przyjęły pod swój dach rodziny z Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Najnowsze dane pokazują, że z powodu wojny Ukrainę opuścił już milion osób. Połowa z nich znalazła schronienie w Polsce. Część trafiła do prywatnych mieszkań udostępnionych przez Polaków. Na taki ruch zdecydowały się aktorki: Joanna Jabłczyńska oraz Joanna Moro.

Polacy pomagają Ukraińcom

Uchodźców zdecydowała się przyjąć m.in. Joanna Jabłczyńska. - Jedna to jest czteroosobowa rodzina, która cztery czy nawet pięć dni była w drodze do Polski, do bezpiecznego miejsca, do mojego mieszkania. Nie wiem o nich za wiele. Wiem, że tata jest programistą, mama uczy angielskiego. Daje im chwilę oddechu, odpoczynku, zanim z nimi dłużej porozmawiam i pewnie więcej się dowiem - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Jabłczyńska.

Aktorka zdradziła, że nie znała wcześniej tej rodziny i kiedy dowiedziała się, że wybuchła wojna, zdecydowała się działać. - Śledzę, właściwie od samego początku. Pierwsze godziny, kiedy dowiedziałam się o wojnie, to był taki moment, że nie wiedziałam, co robić. [...] Musiałam to przetrawić w głowie, że ta wojna się zaczęła i od razu zacząć działać. [...] Śledziłam na bieżąco w internecie, gdzie są poszukiwane mieszkania, dla kogo i po prostu zgłosiłam do jednej z osób, która szukała mieszkania - mówiła aktorka. Druga rodzina, którą przyjęła to rodzina jej koleżanki, która pochodzi z Ukrainy.

Joanna Moro pomaga Ukraińcom

Ukraińcom pomogła także Joanna Moro. - [...] Udostępniłam swoje mieszkanie nad Zalewem Zegrzyńskim. Tam jest takie osiedle i w niedziele zadzwonił do nas pan ochroniarz i mówi, że są rodziny ukraińskie na osiedlu [...]. Jest 10 osób dorosłych, są dzieci, że mają tak naprawdę jedno mieszkanie [...]. Zadzwoniłam do swojego sąsiada: jak się zachować? [...] Wszyscy razem, wspólnie stwierdziliśmy, że będziemy udostępniać te mieszkania - mówiła Joanna Moro. Aktorka dodała, że w jej mieszkaniu przebywają obecnie dwie młode dziewczyny spod Lwowa z czwórką dzieci.

- Poznałam je, ale [...] bardziej tak na szybko [...]. Musiałam bardzo szybko zadziałać, dowiedziałam się o tym w niedzielę wieczorem, a już w poniedziałek musiałam udostępnić swoje mieszkanie, ale jestem cały czas z nimi w kontakcie. Codziennie dzwonię i pytam, co jest potrzebne - dodała.

Czego potrzebują Ukraińcy? Jak można im pomóc? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości