Pomoc Ukrainie

Potrzebujesz pomocy albo chcesz wesprzeć uchodźców z Ukrainy? Powstała do tego specjalna platforma

Pomoc Ukrainie

Autor:
Justyna
Piąsta
Hero to Hero - platforma pomocowa
Hero to Hero - platforma pomocowa
wideo 2/6

Ratujesz uchodźców z Ukrainy i ich los nie jest ci obojętny? A może sam potrzebujesz pomocy? Powstała pierwsza platforma Hero to Hero, która łączy osoby potrzebujące z tymi, które chcą i mogą je wspierać. Jak to działa?

Platforma Hero to Hero

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie Polacy tłumnie ruszyli na pomoc uchodźcom. Oferty transportu, noclegu lub przekazania wsparcia w postaci paczek z żywnością czy odzieżą wyrastały jak grzyby po deszczu. Nic więc dziwnego, że powstał chaos informacyjny. Teraz pomaganie i szukanie pomocy będzie prostsze - powstała platforma Hero to Hero, na której można znaleźć zweryfikowane zbiórki pieniężne dla poszkodowanych osób z Ukrainy lub samemu zgłosić się po wsparcie. Za inicjatywą stoi Planet Heroes, pierwszy ekologiczny startup cowdfundingowy, a także partnerzy - Groupe One, UNEP Grid i Polska Akcja Humanitarna.

- Pomysł narodził się - podobnie jak nasza pierwsza platforma Planet Heroes - z własnej, osobistej potrzeby pomagania. W pierwszych dniach wojny Internet i portale społecznościowe zostały zalane prośbami i ofertami pomocy, ludzie sami się organizowali. Ale z czasem stworzył się chaos informacyjny, bo uchodźców było coraz więcej. Łatwo było się pogubić, ogłoszenia się przedawniały, ludzie nie zdążali z ich aktualizowaniem. My natomiast mieliśmy już stworzone narzędzie do publikowania projektów pomocowych na zasadzie crowdfundingu oraz możliwości ich weryfikacji. Mieliśmy też podpięte metody płatności - tak więc była gotowa technologia, trzeba było tylko wziąć się do pracy i dostosować nasze zaplecze do zbiórek dla uchodźców. Dzięki pomocy naszych partnerów - grupy Groupe One, UNEP Gridu i Polskiej Akcji Humanitarnej - możliwe stało się uruchomienie w ekspresowym tempie zaufanej platformy, która zostanie z nami na długo, bo pomoc uchodźcom musi mieć charakter długofalowy - powiedzieli Karolina Gurgul i Przemek Pyziel, założyciele Planet Heroes, w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Hero to Hero - jak działa platforma pomocowa?

Platforma Hero to Hero opiera się na publikacji zbiórek przez osoby, które potrzebują pomocy w wyniku kryzysu uchodźczego. 

- Mogą to być zarówno Ukraińcy, którym potrzebna jest pomoc rzeczowa w nowym kraju, jak i europejscy gospodarze, którzy przyjęli pod swój dach rodziny uchodźcze, ale nie są w stanie sami ich utrzymywać. Zbiórka, po dokładnej weryfikacji, jest publikowana na naszej platformie, a inni mogą dostarczać potrzebne sprzęty lub przelewać środki finansowe w formie dotacji - wyjaśnili inicjatorzy akcji.

Korzystanie z platformy jest bardzo proste. - Jeśli potrzebujemy pomocy, to rejestrujemy się na platformie herotohero.eu i klikamy "Poproś o pomoc". Trzeba stworzyć zbiórkę, opisać swoją sytuację, listę potrzeb oraz dołączyć zdjęcia. Możemy stworzyć zbiórkę rzeczy materialnych lub opisać, na jaki cel potrzebujemy środków finansowych. Nasza zbiórka pojawi się na platformie. Wtedy inni, którzy mają potrzebę pomagania, mogą zobaczyć czego nam potrzeba i skontaktować się z nami w celu dostarczenia pomocy rzeczowej lub przesłać nam pieniądze w formie dotacji pieniężnej - podkreślili Karolina Gurgul i Przemek Pyziel.

Co więcej, dla osób, które chcą pomóc, stworzono interaktywną mapę. Po kliknięciu w pinezkę, zobaczymy zbiórki w konkretnych miastach lub województwach. Można też przeglądać zbiórki w galerii pod mapą. Po wybraniu jednej z nich, wyświetlą się historie uchodźców i listy rzeczy, które są im potrzebne. Odwiedź platformę Hero to Hero - tam znajdziesz wszystkie informacje i instrukcje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości