Razem z Ukrainą

Ołena Zełenska z ważnym apelem do mediów. "Ta wojna toczy się przeciwko ludności cywilnej"

Razem z Ukrainą

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Ołena Zełenska

Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy opublikowała list otwarty do przedstawicieli światowych mediów w trzech językach: angielskim, niemieckim i ukraińskim. Opisała w nim tragiczną sytuację ludności cywilnej. - Wołam imiona tych zamordowanych dzieci - zaapelowała żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Otwarty list do mediów Ołeny Zełenskiej

Post Ołeny Zełenskiej jest odpowiedzią na liczne zapytania dziennikarzy, którzy proszą ją o udzielenie wywiadu. Zamiast umawiać się na rozmowy, zdecydowała się wystosować list otwarty do mediów, w którym zaznaczyła, że "to jej świadectwo z Ukrainy".

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W pierwszej części powróciła do dnia, kiedy rosyjska armia zaatakowała jej kraj. - To, co wydarzyło się było niemożliwe do uwierzenia. Nasz kraj był spokojny; nasze miasta, miasteczka i wsie były pełne życia. 24 lutego (...) czołgi przekroczyły granicę ukraińską, samoloty wleciały w naszą przestrzeń powietrzną, wyrzutnie rakiet otoczyły nasze miasta - wspominała.

Dzieci ofiarami rosyjskiej inwazji

W liście jasno zaznaczyła, że mimo rosyjskiej propagandy, która nazywa wojnę "operacją wojskową", w Ukrainie dochodzi do "masowych mordów na cywilach". -  Najbardziej przerażające i niszczycielskie w tej inwazji są ofiary dzieci. Ośmioletnia Alicja, która zginęła na ulicach Ochtyrki, gdy jej dziadek próbował ją chronić. Albo Polina z Kijowa, która zginęła w ostrzale wraz z rodzicami. 14-letni Arsenij, którego odłamek trafił w głowę i nie udało się go uratować, ponieważ karetka nie mogła dotrzeć do niego na czas z powodu ostrzału - wymieniła pierwsza dama. - Kiedy Rosja mówi, że 'nie prowadzi wojny z cywilami', najpierw wołam imiona tych zamordowanych dzieci - dodała.

W dalszej części zwróciła uwagę na sytuację dzieci i kobiet. - Nasze kobiety i dzieci mieszkają teraz w schronach i piwnicach. Najprawdopodobniej wszyscy widzieliście te obrazy ze stacji metra w Kijowie i Charkowie, gdzie ludzie leżą na podłodze ze swoimi dziećmi i zwierzętami – uwięzionymi pod spodem. (...) Pierwszy noworodek wojny zobaczył betonowy strop piwnicy, jego pierwszym oddechem było cierpkie powietrze podziemia i został powitany przez społeczność uwięzioną i terroryzowaną. W tym momencie jest kilkadziesiąt dzieci, które nigdy w życiu nie zaznały spokoju - napisała.

Zobacz wideo: Razem z Ukrainą

Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą Źródło: Dzień Dobry TVN

Ołena Zełenska o obronie ojczyzny

Żona prezydenta podziękowała też obywatelom, którzy bronią swojej ojczyzny oraz tym, którzy wykonują swoją pracę m.in. w sklepach, aptekach. - Dziękuję wszystkim - teraz wszyscy Ukraińcy stali się armią, wszyscy zostali ochotnikami. A to pomieszało plany napastnika - podkreśliła i dodała, że "Ukraina będzie się bronić i nigdy nie skapituluje". Prosi też, by zamknięto niebo nad Ukrainą. "Zamknijcie niebo, na ziemi sobie poradzimy" - zaapelowała.

Ołena Zełenska poprosiła media, by relacjonowały to, co dzieje się w Ukrainie i pokazywały prawdę. - Wojna w Ukrainie to nie wojna "gdzieś tam". To wojna w Europie, blisko granic Unii. Ukraina zatrzymuje siły, które mogą wejść jutro do waszych miast pod pretekstem ochrony cywilów - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Anna Moneymaker/Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości