W kuchni bez glutenu: pasztet z wątróbek

W kuchni Dzień Dobry TVN Grażyna Bober-Bruijn przygotowała wigilijne dania bezglutenowe: biszkopt cynamonowy, sałatkę z bobu i fasolki szparagowej, pieczone ziemniaki, pasztet z wątróbek oraz jabłko z owsianką. Smacznego!

Biszkopt cynamonowy (na święta)

Składniki:

Tort:

5 łyżek bezglutenowego koncentratu ciasta

2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia

1 czubata łyżka cynamonu

4 łyżki bezglutenowej mąki gryczanej

10 łyżek cukru

5 jajek

Dekoracja:

1⁄2 słoika powideł śliwkowych lub dżemu śliwkowego bezglutenowego

1⁄2 tabliczki startej mlecznej czekolady bezglutenowej

150 g malin mrożonych lub świeżych

400 ml śmietanki kremówki

400 g serka mascarpone

3 łyżki cukru pudru

1 pomarańcza

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzej do 180 st. C. Oddziel białka od żółtek i ubij białka na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dosyp cukier, ale zrób to w 3 partiach, a na koniec wmiksuj żółtka. Do masy dodaj przesianą mąkę, cynamon, proszek do pieczenia i wszystko zmiksuj na jednolitą masę. Przelej ciasto do okrągłej dużej tortownicy (24 cm) lub do prostokątnej formy (29x25) wyłożonej papierem do pieczenia.

Piecz przez 30 min. i przed wyjęciem z piekarnika sprawdź drewnianym patyczkiem, czy biszkopt jest gotowy (patyczek powinien być suchy, jeśli nie jest, potrzymaj biszkopt jeszcze 3–5 min. w piekarniku).

Po wyjęciu biszkoptu z piekarnika upuść go spodem na podłogę z wysokości ok. 50 cm (nie bój się nie wypadnie z formy), to zachowa w nim wszystkie bąbelki powietrza i ciasto nie „siądzie”. Potem odstaw go do wystygnięcia. Zimny biszkopt przekrój poziomo – co najmniej na 2 płaty. Możesz spróbować pokroić go na 3 płaty, ale jest to znacznie trudniejsze. Ubij kremówkę i dodaj cukier puder. W osobnym naczyniu mikserem rozrób mascarpone z 5 łyżkami kremówki, potem bardzo wolno dodaj do sera resztę kremówki. Jeden z płatów biszkoptu posmaruj dżemem śliwkowym, na nim połóż warstwę kremu serowo-śmietanowego, przykryj drugim płatem biszkoptowym i ten z wierzchu posmaruj kremem. Na koniec posyp tort wiórkami czekolady i udekoruj pomarańczą oraz malinami.

Sałatka z bobu i fasolki szparagowej (na wigilijny stół)

Składniki:

1/2 główki sałaty masłowej lub 1 opakowanie mieszanki sałat

80 g bobu (świeżego lub mrożonego)

6 łyżek ziaren komosy ryżowej (quinoa)

100 g fasolki szparagowej

Sos:

kilka liści bazylii

1 łyżeczka octu balsamicznego

1 łyżeczka płynnego miodu

1⁄2 łyżeczki suszonych ziół

1 łyżeczka bezglutenowej musztardy

4 łyżki oliwy z oliwek

kilka kropel cytryny

1 ząbek czosnku

sól

pieprz

Przygotowanie:

Ugotuj bób i fasolkę. Ugotuj ziarna komosy ryżowej i odstaw do ostudzenia. Na 4 talerzach rozłóż równomiernie sałatę. Zdejmij skórkę z bobu. Fasolę i bób rozłóż na talerzach. Wszystkie porcje posyp ugotowanymi ziarnami komosy. Musztardę zmieszaj z miodem, dodaj ocet balsamiczny, cytrynę, sól, pieprz oraz czosnek i wszystko wymieszaj na gładką masę. Dodaj oliwę i wymieszaj jeszcze raz. Sałatki polej sosem winegret. Podawaj z focaccią i schłodzonym białym winem.

Pieczone ziemniaki (na wigilijny stół)

Składniki:

5–6 średnich ziemniaków

4 łyżki oliwy z oliwek

szczypta pieprzu

suszone zioła

szczypta soli

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzej do 230 st. C. Umyj ziemniaki, ale nie obieraj ich! Każdy ziemniak przekrój na osiem kawałków. Wrzuć wszystkie kawałki do dużej miski, pokrop oliwą i posyp pieprzem oraz solą. Wyłóż ziemniaki na płaską blachę i wstaw do nagrzanego piekarnika.

Piecz przez 20–30 min. Jeśli wyda ci się, że są miękkie, ale nie są dostatecznie brązowe, to włącz program do pieczenia od góry na 2 min. Wyjmij frytki z piekarnika, przełóż do miski i podawaj jako dodatek do obiadu albo jak frytki, z sosem saté albo majonezem (całość możesz posypać drobno pokrojoną surową cebulką).

Pasztet z wątróbek (na święta)

Składniki:

kilka gron czerwonej porzeczki (opcjonalnie)

1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

spora garść świeżego tymianku

3–4 łyżki klarowanego masła

350–400 g wątróbek kurzych

100 ml śmietany kremówki

3 łyżki wina porto

1–2 ząbki czosnku

1 kiszony ogórek

3 małe szalotki

2 łyżki masła

pieprz

sól

Przygotowanie:

Oczyść wątróbki. Na patelni rozpuść 2 łyżki masła, wrzuć pokrojoną szalotkę i czosnek, a po 2 min. dodaj wątróbkę. Kiedy wątróbka zacznie zmieniać kolor na zewnątrz, a wewnątrz pozostanie różowa, dosyp gałkę, tymianek i wlej porto. Poduś chwilę i dolej śmietanę (powinna mieć temperaturę pokojową). Wszystko wymieszaj, potrzymaj na patelni przez kilkanaście sekund i przełóż do blendera. Zmiel wszystko na jednolitą i gładką masę, i dopraw pieprzem oraz solą.

Przełóż do kokilek, wierzch posyp resztą tymianku i polej klarowanym masłem. Przed zalaniem masłem możesz udekorować wierzch pasztetu czerwoną porzeczką, wciskając lekko

owoce w pasztet. Jedz na chlebie z dodatkiem dobrze ukiszonych ogórków.

Jabłko z owsianką (na śniadanie w drugi dzień świąt)

Składniki:

2 łyżeczki skórki otartej z cytryny lub pomarańczy

4 łyżki płatków owsianych bezglutenowych

szczypta kardamonu (opcjonalnie)

4 szczypty cukru trzcinowego

4 jabłka średniej wielkości

2 łyżeczki cynamonu

150 ml mleka

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzej do 180 st. C. Umyj jabłka, odkrój od góry kapelusik i wydrąż łyżeczką gniazda nasienne. Każde jabłko posyp w środku cynamonem i kardamonem, a następnie przykryj kapelusikiem. Widelcem ponakłuwaj nieregularnie skórkę całego jabłka, ustaw wszystkie owoce na blasze wyłożonej folią aluminiową i wstaw do piekarnika na 25–30 min. Duże jabłka będą piekły się ok. 40–45 min.

W połowie pieczenia jabłek zacznij przygotowywać owsiankę. Wlej mleko do rondelka, podgrzej, wrzuć płatki owsiane i pomieszaj chwilę. Jeśli chcesz, żeby owsianka była gęsta, gotuj ją dłużej, cały czas mieszając (żeby płatki nie przywarły do dna) i odstaw wtedy, kiedy będzie miała odpowiednią dla ciebie gęstość. Wyjmij jabłka z piekarnika, podnieś kapelusiki dwiema łyżkami (uważaj, bo jabłka są bardzo gorące) i pozwól im chwilę ostygnąć (ok. 3 min.). Każde jabłko przełóż do małej miseczki, wlej do środka po 2–3 łyżki owsianki, posyp kardamonem, otartą skórką i cukrem trzcinowym. Przykryj kapelusikiem i podawaj z herbatą miętową.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości