Przepis na śledzie po grecku

Sałatka ze śledzia na talerzu
Fot. Nuture / Getty Images
Śledzie po grecku to połączenie uwielbianej przez Polaków ryby i warzyw. Samo przygotowanie dania jest bardzo łatwe i zajmuje niewiele czasu, choć wcześniejsza obróbka ryby może potrwać nawet 1-2 godziny. Mimo to śledź po grecku jest doskonałym uzupełnieniem codziennego, jak i tego bardziej uroczystego obiadu.

Przepis na śledzie po grecku składa się tylko z kilku składników. W zależności od gustu, można dodać coś od siebie lub zmodyfikować listę przypraw. Jeśli chcesz zjeść śledzie po grecku, przepis będzie pomocny w dobraniu proporcji – pół kilograma śledzi w zupełności wystarczy na danie dla czterech osób.

Śledzie po grecku

Śledzie po grecku to odpowiednik ryby po grecku, dostosowany do polskich smaków. Ogólny przepis tego rodzaju dań przygotowywanych po grecku bazuje na głównym składniku – rybie oraz doskonale pasującej do niej podsmażonej mieszance z warzyw. Taką potrawę można serwować na zimno lub na ciepło, dlatego śledzia po grecku można wykorzystać zarówno jako jedną z kilku potraw, jak i drobną przystawkę. Mimo prostoty, śledzia w aromatycznym, pomidorowo-warzywnym sosie serwuje się bardzo często na kolacji wigilijnej.

Sama nazwa dania może być nieco myląca, bowiem przepis na śledzie po grecku to tylko pewna interpretacja oryginalnej receptury stosowanej w Grecji. W tym kraju przygotowanie dania jest nieco inne – podstawą sosu oprócz warzyw jest wino, a sama ryba jest serwowana w całości dla uzyskania lepszych walorów smakowych.

Śledź po grecku, mimo że przybiera formę sałatki, jest potrawą pożywną i zdrową. Ryba ta jest mało kaloryczna, dodatkowo zawiera wiele witamin, minerałów i kwasów nienasyconych – jej spożywanie korzystnie wpływa na właściwe ciśnienie i cholesterol.

Zobacz film: Śledzie w zalewie korzennej. Źródło Dzień Dobry TVN

Śledzie po grecku – przepis

Przygotowując śledzie po grecku, przepis można modyfikować według własnego uznania, aczkolwiek jego podstawa powinna pozostać taka sama, a więc śledź, przecier pomidorowy i reszta warzyw. Chcąc zaserwować swoim gościom śledzia po grecku, przepisy można spotkać w wersji z rodzynkami, które nadają potrawie bardziej słodkiego smaku.

Zanim zaczniemy przygotowywać składniki, trzeba zająć się odpowiednią obróbką samej ryby. Aby zachować świeżość śledzi, są one przechowywane w specjalnej zalewie. Z reguły jest ona dość słona, dlatego smak ryby powinno się wcześniej unormować. Jak to zrobić? Wystarczy moczyć śledzie w wodzie lub w mleku przez godzinę a czasami nawet dłużej. Ten proces sprawia, że ryba traci swój nieprzyjemny zapach i mocny, słony posmak. Jeśli w zalewie jest dużo soli, śledzie można moczyć przez 2-3 godziny (wymienia się wodę co godzinę). Z kolei wcześniejsze moczenie w mleku sprawi, że ryba będzie nie tylko lepiej smakować, ale uzyska też bardziej delikatną konsystencję. Często sałatka śledziowa po grecku wykonana jest z drobno pokrojonych składników, jednak można ją zaserwować używając większych płatów ryby – wtedy sos pomidorowo-warzywny wykładamy na kawałki w formie „pierzynki”.

Oto sprawdzony przepis na śledzie po grecku :

Składniki (porcja na 4 osoby):

· 400 g filetów śledziowych,

· szklanka zimnego mleka,

· pół szklanki wody,

· 150 g przecieru pomidorowego lub passaty pomidorowej,

· 2 średniej wielkości marchewki,

· 2 cebule,

· 1 pietruszka,

· 1 seler,

· 100 g rodzynek,

· łyżka octu spirytusowego,

· przyprawy: liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, szczypta soli i pieprzu, 2 łyżeczki cukru,

· kilka kropli oleju do smażenia.

Przygotowanie:

Śledzie wyjmujemy z zalewy i wkładamy do naczynia z mlekiem, odstawiamy na 1-2 godziny. Cebulę kroimy, a marchewkę, pietruszkę i seler ścieramy na tarce z małymi oczkami. Warzywa można też wcześniej ugotować, później obrać i zetrzeć, będą wtedy wymagały krótszej obróbki cieplnej. Na patelni z odrobiną oleju podsmażamy cebulę wraz z marchewką, pietruszką i selerem, przyprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy wodę i chwilę dusimy, aż warzywa zmiękną (jeśli były wcześniej gotowane, pomijamy etap z dodawaniem wody). Gdy woda nieco odparuje, dodajemy przecier lub passatę, ocet, cukier, liść laurowy, ziele angielskie oraz rodzynki. Całość mieszamy, chwilę gotujemy i odstawiamy do ostudzenia. Śledzie wyjmujemy z mlecznej zalewy, kroimy w cienkie paski. Rybę łączymy z ostudzonym sosem warzywno-pomidorowym i umieszczamy w misce. Szczelnie przykrywamy folią i wkładamy do lodówki przynajmniej na kilka godzin, aby smaki dobrze się połączyły.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości