Przepisy kulinarne

Jak powstają rogale świętomarcińskie?

Przepisy kulinarne

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Piotr Wojtasik
Jego wysokość rogal świętomarciński

Z okazji Dnia Świętego Marcina w Poznaniu sprzedaje się rogale świętomarcińskie. Dlaczego są przygotowywane akurat tego dnia? Jak powstają te przysmaki? Ile mają kalorii? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Rogale świętomarcińskie - co trzeba o nich wiedzieć?

Zgodnie z tradycją 11 listopada, czy w Dniu Świętego Marcina w Poznaniu sprzedawane są rogale świętomarcińskie. - To bardzo ważne święto. Najstarsze gazety podają, że rogale są wypiekane od co najmniej 160 lat. Możemy jednak śmiało stwierdzić, że ta tradycja jest dużo starsza - mówił w rozmowie z Piotrem Wojtasikiem Maciej Marcinowski, który zajmuje się robieniem i wypiekaniem rogali.

Rogal świetomarciński ma od 800 do 1200 kalorii. Powinien mieć 14 centymetrów długości i 7 cm wysokości. Jednak, jak mówił Maciej Marcinowski, nie to jest w nich najważniejsze. - Rogal powstał po to, żeby się nim dzielić. Dlatego też ma tak dużo kalorii. Jeśli chodzi o jego wymiary, to już dawno z tego zrezygnowano. Obecnie znaczenie ma jego waga. Najczęściej rogale mają od 150 - 250 gramów - mówił ekspert.

Jak powstają rogale świętomarcińskie?

Rogale świętomarcińskie powstają z tzw. ciasta półfrancuskiego. - Takie ciasto ma aż 81 warstw przekładanych tłuszczem. Przygotowuje się je przez minimum trzy godziny. Trzeba je wielokrotnie składać i czekać aż ciasto wyrośnie. To zajmuje naprawdę sporo czasu - mówił Maciej Marcinowski.

A z czego powstaje nadzienie rogala? - Masa jest zrobiona z białego maku. Ma delikatny smak, dzięki czemu można wyczuć inne składniki nadzienia, np. rodzynki - dodał specjalista. Jak zawinąć takiego rogala? Czy do przygotowania ciasta lepiej użyć masła, czy margaryny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości