Mikołaj Rey zaprasza do stołu, na którym królują dania sprzed kilkuset lat

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:

W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu znajduje się restauracja Epoka, w której przygotowuje się tradycyjne polskie potrawy sprzed kilkuset lat. Jak smakują? Gdzie szefowie kuchnie szukają inspiracji? Sprawdził to Mikołaj Rey.

Przepisy nie z tej epoki

Mikołaj Rey wybrał się na Krakowskie Przedmieście w poszukiwaniu historycznej restauracji, gdzie królują dania sprzed wieków. Trafił jednak do… antykwariatu! Spotkał się tam z Marcinem Przybyszem, który jest szefem kuchni. Mężczyzna szuka w antykwariacie przepisów do swojej restauracji.

Szukam tu przepisów, które są z kuchni staropolskiej, międzywojennej, czyli z okresu mniej więcej 100 lat temu

- powiedział.

Szef kuchni pokazał nam książkę z 1926 roku „Współczesna kuchnia domowa” Aliny Gniewkowskiej, z której chętnie korzysta.

Restauracja, w której serce bije szybciej

Po wizycie w antykwariacie panowie poszli do restauracji Epoka, która również mieści się na Krakowskim Przedmieściu w zabytkowej kamienicy z 1857 roku. Przestrzenne wnętrze robi ogromne wrażenie! Dyrektor restauracji Antoine Azais opowiedział nam o historii tego wyjątkowego miejsca.

Mikołaj Rey przyznał, że jego serce bije w restauracji szybciej.

Jest to były dom rodziny mojej babci. Wyobrażam sobie ich tutaj mieszkających i biegających

- zdradził Rey.

Jarosław Dumanowski zajmuje się w restauracji czytaniem starych książek.

Odczytujemy te książki z tutejszymi mistrzami kuchni i razem coś w nich odnajdujemy i ustalamy menu. Pierwsza drukowana książka kucharska pochodzi z XVII wieku. By danie było „nowe” dla gości musi być bardzo stare, tak stare, że już o nim wszyscy zapomnieli

- tłumaczy mężczyzna.

Szefowie kuchni przygotowują tradycyjne dania sprzed kilkuset lat, ale w nowoczesnej formie. Zobaczcie w reportażu, jakiej potrawy spróbował Mikołaj Rey.

Więcej o tym, jak gotowało się w dawnej Polsce Mikołaj Rey opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska