Przepisy kulinarne

Czy maślaki trzeba obierać? Sprawdź, jak to zrobić

Przepisy kulinarne

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Beszamel
Maślaki

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Większość z nas wie, że należy je oczyścić przed jedzeniem. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre gatunki powinno się również obierać. Dotyczy to między innymi maślaków. Dlaczego tak jest i jak robić to skutecznie? Sprawdź. 

Dlaczego powinno się obierać maślaki?

Maślaki najczęściej pojawiają się po deszczu i rosną w dużych skupiskach. To piękne brązowe grzybki, których kapelusze pokryte są jędrną, chociaż śliską skórką. U młodych okazów odchodzi bardzo szybko, jednak zdarza się, że pozbycie się jej stanowi większy problem. Jednak po co właściwie ją zdejmować?

Grzyby

Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Śluz znajdujący się na kapeluszu pęcznieje pod wpływem wilgoci, klei się oraz barwi dłonie. Sama skórka jest z kolei kwaśna i gorzka. Zarówno ona jak i śluz są dla człowieka niezwykle ciężkostrawne, a ich spożycie może powodować objawy zatrucia. Co gorsza, wydzielina na wierzchu maślaka potrafi pęcznieć w jelitach, co może prowadzić do tzw. zaczopowania światła jelita.

Jak obierać maślaki?

Obieranie maślaków to żmudna praca. Mimo to, wielu miłośników tych grzybów to nie zniechęca. Co zrobić, aby w miarę szybko i sprawnie je obrać?

Przede wszystkim warto je zbierać nie bezpośrednio po deszczu. Nieco przeschnięte będą znacznie prostsze w obróbce. Jeśli jednak zdarzyło się, że deszcz spadł, maślaki dobrze zbierać do przewiewnego koszyka, aby podczas samego grzybobrania obeschły.

Kiedy już zasiądziemy do obierania warto przygotować sobie naostrzony nóż oraz kawałek papierowego ręcznika do jego ocierania. Następnie podważamy skórkę na możliwie jak najdłuższej krawędzi kapelusza i delikatnie ją odciągamy. W ten sposób można zdjąć skórkę na raz. Jeśli to się nie uda, zaczynamy od kolejnej krawędzi. Nie powinno się zaczynać od środkowej części wierzchu kapelusza, aby nie uszkodzić miąższu. Po każdym grzybku warto przetrzeć nóż, aby oczyścić go ze śluzu.

Czy można nie obierać maślaków?

Jedyną sytuacją, w której można nie obierać maślaków jest ta, kiedy bardzo młode osobniki przeznaczymy do marynowania. Trzeba jednak je bardzo dokładnie umyć, tak, aby zetrzeć cały śluz z kapelusza. Dotyczy to tylko niedojrzałych osobników, kształtu kulistego.

Inną metodą jest moczenie grzybów w solance o stężeniu 10% przez 8 do 10 godzin. Następnie grzyby się kilkukrotnie płucze (3-5 razy) i gotuje do marynowania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Beszamel

Źródło zdjęcia głównego: Ihor Martsenyuk/Getty Images

Pozostałe wiadomości