Przepisy kulinarne

Robienie weków nigdy nie było prostsze. "Przetwory pasteryzować można nawet w zmywarce"

Przepisy kulinarne

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak zrobić weki od A do Z?
Jak zrobić weki od A do Z? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Tradycyjnie pasteryzację przeprowadza się gotując słoiki w wodzie. Można to jednak zrobić znacznie prościej i szybciej. Co najważniejsze – warto, bo konserwowanie żywności nie tylko zapobiega jej marnowaniu, ale też przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kasia Bosacka powiedziała, jak szybko to zrobić.

Kasia Bosacka i jej sposoby na pasteryzację

Nadszedł czas na robienie przetworów. Jednym z etapów jest pasteryzacja. - Można pasteryzować właściwie wszystko. Ważne jest to, żeby koniecznie robić to w słoikach. Muszą być wyparzone, czyściutkie. Nakrętki także muszą być nowe. Koniecznie przed zakręceniem, wszystko należy wytrzeć do sucha i mocno zakręcić - powiedziała Katarzyna Bosacka.

- Do garnka zalanego wodą, mniej więcej do połowy, wkładamy denkiem do dołu przygotowane wcześniej słoiki. Pasteryzujemy ok. 10 minut i wynosimy do spiżarni. Drugi sposób to piekarnik rozgrzany do 120 stopni i układamy tam słoiki. Pasteryzujemy 15-20 minut. Jeszcze inny sposób: możemy pasteryzować przetwory w zmywarce. Ustawiamy program na 70 stopni - dodała.

Dlaczego warto pasteryzować?

Dzięki pasteryzacji przetwory, niezależnie od tego, ile by stały, nie utracą wartości odżywczych. - To najprostsza metoda konserwacji, podczas której nie tracimy składników odżywczych i witamin. Nie trzeba być wirtuozem kulinarnym. Wystarczą śliwki, słoik i garnek. Pamiętajmy, że pasteryzować możemy, żeby nie marnować. Wszystkie dania obiadowe możemy przechowywać wtedy do 4 tygodni. Kłopotliwa może być jedynie np. śmietana w zupie, wtedy takie danie wytrzyma około 4 dni - podsumowała ekspertka.

 Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości