Przepisy kulinarne

Jakie przyprawy dodać do rosołu? Wskazówki dotyczące gotowania

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
iStockphotoNEMANJA_ZDRAVKOVIC/Getty Images

Rosół to tradycyjna zupa, która w wielu domach pojawia się na stole w każdą niedzielę. Choć każdy przygotowuje ją nieco inaczej, istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym zawsze smakuje wybornie. Ważne są nie tylko dobrze dobrane warzywa, ale również odpowiednie przyprawy do rosołu.

Rosół wymaga długiego gotowania na wolnym ogniu, świeżych składników i odpowiednich przypraw. Przepis na idealną zupę zazwyczaj przekazuje się z pokolenia na pokolenie, a w każdej rodzinie ilość i rodzaj użytych dodatków może się między sobą różnić. Można jednak skorzystać z kilku sprawdzonych wskazówek, dotyczących zarówno samego przyrządzania, jak i przyprawiania rosołu, dzięki którym zupa zawsze się uda i będzie smakować wszystkim domownikom i gościom. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie dodatków, rezygnując tym samym ze sklepowych mieszanek. Naturalna przyprawa do rosołu zawsze będzie lepsza niż ta sklepowa – gotowe kostki rosołowe zawierają nie tylko mieszankę przypraw, ale również całą listę innych dodatków, które nie są niezbędne do ugotowania smacznej i pożywnej zupy. Dowiedz się, jak przyprawić rosół, żeby smakował wyśmienicie i o czym warto pamiętać podczas jego gotowania.

Rosół – przyprawy i gotowanie. Ogólne wskazówki

Można wyróżnić 5 złotych zasad gotowania rosołu, dzięki którym zupa będzie zawsze smakować wybornie (zwłaszcza po dodaniu odpowiednich przypraw):

  1. 1Aby uzyskać aromatyczny rosół, należy nie oszczędzać na mięsie i warzywach. Na 1 litr zupy powinno przypadać około 250 g mięsa, 1 duża marchewka, 1 korzeń pietruszki, ½ selera i ½ pora. To podstawa, bez której zupa może okazać się mdła, nawet po dodaniu wielu przypraw.
  2. 2Do przygotowania rosołu powinno się używać wyłącznie mięsa z kością. Najczęściej zupę gotuje się na mięsie z kurczaka lub indyka, jednak odpowiednie będą również części kaczki czy wołowina.
  3. 3Zarówno mięso, jak i warzywa należy wkładać do garnka od razu po nalaniu wody, kiedy będzie jeszcze zimna. Nie powinno się czekać aż do jej zagotowania.
  4. 4Im dłużej gotowany jest rosół, tym lepszy jest jego smak. Rosół powinno się gotować na wolnym ogniu, co najmniej przez kilka godzin, pamiętając o tym, aby od czasu do czasu zbierać z jego powierzchni tzw. szumy – dzięki temu podawana zupa będzie klarowna.
  5. 55. Wzbogacającą smak rosołu sól można dodać do zupy dopiero na sam koniec gotowania.

Jakie przyprawy dodać do rosołu?

Sól i pieprz to podstawowe przyprawy do rosołu, których nie może w nim zabraknąć. Sól pełni rolę naturalnego konserwantu. Zaleca się, aby dodawać ją dopiero pod koniec gotowania zupy, ze względu na to, że tylko w taki sposób przenikanie się mięsnego smaku i aromatu nie będzie utrudnione. Z kolei pieprz pozwala nie tylko na poprawienie smaku rosołu, ale również na uczynienie go bardziej lekkostrawnym. W przypadku tłustych zup, pieprz potrafi nieco zneutralizować ich „ciężkość”. Zazwyczaj wykorzystuje się pieprz ziarnisty. Podobnie jest również w przypadku ziela angielskiego – to naturalna przyprawa do rosołu, która może być jednocześnie zamiennikiem goździków i cynamonu, jednak świetnie nadaje się właśnie do zup (najlepiej nie sproszkowana, lecz w ziarnach). Można wykorzystać ją zarówno do przyprawiania rosołu z kury, jak i wywaru z indyka czy wołowiny.

Liść laurowy to kolejna przyprawa do rosołu, o której nie można zapomnieć. Suszone liście drzewka laurowego powinny mieć intensywny, oliwkowy kolor, co jest gwarancją ich jakości i smaku. Ciemne, poszarzałe liście laurowe są po prostu stare i nie będą w stanie korzystnie wpłynąć na smak rosołu. Warto pamiętać o tym, aby po ugotowaniu zupy wyjąć z niej wszystkie liście laurowe. Jest to bowiem przyprawa niezwykle intensywna i nieco gorzka w smaku, dlatego jeśli pozostanie w potrawie zbyt długo, może zepsuć jej jakość. Z tego też względu, żeby przyprawić rosół liśćmi laurowymi, wystarczy użyć ich zaledwie kilka.

Niektórzy decydują się również na dodanie przyprawy maggi. Istnieje jednak jej równie skuteczny zamiennik. Naturalną, a tym samym znacznie zdrowszą, przyprawą do rosołu, która smakuje dokładnie tak jak maggi, jest lubczyk. Podczas gotowania zupy wykorzystuje się zazwyczaj jego suszoną wersję.

Wśród innych przypraw do rosołu, które można dodać, żeby nieco wzbogacić lub zmienić smak tradycyjnej potrawy, pierwsze miejsce zajmuje czosnek. W dużym garnku rosołu smak jednego ząbka nie będzie praktycznie wyczuwalny – nie oznacza to jednak, że nie wpłynie on na aromat całej zupy.

Rozmaryn również nie jest niezbędną przyprawą do rosołu drobiowego, jednak warto dodać go do zup przygotowywanych na mięsie wołowym. Liście rozmarynu są wyraźne w smaku, ostre i gorzkie, dlatego należy korzystać z nich w niewielkich ilościach.

Zobacz też:

Pokrzywa i jej wspaniałe właściwości. Nie jest taka straszna, jak się wydaje - sprawdź przepis na zupę

Mikołaj Rey odkrywa tajemnice tradycyjnego żurku z różnych regionów Polski

Przepis na idealną pomidorową. Lepszej nie jedliście

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości